Почетна > Србија
Србија

Тамара Вучић у Бурундију: Деца јесу будућност, али они зависе од нас

Супруга председника Србије Тамара Вучић учествовала је на Петом форуму на високом нивоу жена лидера у Бурундију, заједно са првим дамама Дениз Шисекеди из Демократске Републике Конго, Зитом Олигие Нгемом из Габона и Олуреми Тинубу из Нигерије.
FOTO TANJUG/ MARKO ÐOKOVIC/ nr

Вучић је у говору апострофирала значај раног развоја деце, одговорност родитеља и друштва, као и кључне кораке које Србија предузима у овој области.

„Како и најдуже путовање почиње првим кораком, допустићу себи да приметим да смо већ на путу стварања, путу који у фокус ставља оно што је суштински важно – будућност човечанства. Она лежи у најважнијим међу нама – у деци, јер она јесу будућност. Али, она зависи – ОНИ ЗАВИСЕ од нас, родитеља, старатеља, одраслих… од наше вештине, капацитета, спремности да учимо, да се мењамо, да идемо укорак са временом, да чујемо, да подржимо, помогнемо младима и малима“, рекла је Вучић.

Нагласила је важност пружања прилика деци да развију своје пуне потенцијале, истичући како љубав, игра и учење кроз искуство чине основу њиховог развоја.

„Морамо да се запитамо шта је то што им је потребно у убрзаној стварности која нас окружује. Шта њима заиста треба, не шта ми мислимо да им треба! Љубав, да, на првом месту. Она је незаменљив део развојног пута и еликсир без кога дете тешко може да напредује. Међутим, потребне су им и прилике да развију свој потенцијал, та игра, то скакање по кревету, то вртење укруг све док им се не заврти у глави. Потребно им је много тога што нас чини да будемо на ивици столице престрављени оним што би могло да се деси“, рекла је Вучић.

Истичући значај раног развоја, супруга председника Вучића подсетила је на важност комбинације генетике и окружења у формирању личности.

„Недавно сам присуствовала интерактивном предавању о важности учења кроз игру. Професор је у једном моменту упитао публику: ‘Шта мислите колико процената у формирању личности чини генетика, односно наслеђе, а колико васпитање?’ Одговори су били различити: 50-50%, 30-70%, 80-20 процената… Свако је имао своју визију тачног одговора. Жао ми је, али нетачно – рекао је професор на све покушаје… Тачан одговор је 100-100 одсто. Али то није могуће, то је математички неправилно, довикну је неко. Али је искуствено правилно, рече професор, објашњавајући да деца имају потенцијал, али је на нама одраслима да га развијемо“, изјавила је Вучић.

Осврнула се и на иницијативе Србије у овој области, посебно истичући напоре у успостављању Националног центра за рани развој и инклузију.

„Желим да истакнем, не без поноса, да је Република Србија, пратећи стање у овом сегменту бриге о деци, осетила потребу и узела активно учешће у борби за рано откривање поремећаја који угрожавају интелектуални и здравствени потенцијал деце у време њиховог раног развоја и покренула иницијативу за оснивање Националног центра за рани развој и инклузију. Центар ће се, уз остале активности, међу првима у Европи организовано и систематски бавити и раном дијагностиком и раном интервенцијом, као и инклузијом“, поручила је она.

Вучић је истакла важност заједничког деловања у борби за бољу будућност деце.

„Све ове набројане конвенције, програми, планови могли би да остану само слово на папиру… Да то не буде тако, важно је да удружимо снаге, уз стратешки и свеобухватни приступ и мултисекторски поглед на рани развој детета. И док ово говорим, не могу да заобиђем ону кинеску изреку о времену када је најбоље да се посади дрво. И јесте прошло то најбоље време… али следеће најбоље јесте данас. Искористимо то“, закључила јеВучић.

Завршни говор на конференцији одржао је председник Бурундија Еварист Ндајшимије.

Форум у Бурундију је био кључна платформа за окупљање жена лидера из Африке и света, где су кроз заједничке иницијативе и разговоре промовисали бољи положај жена и деце на глобалном нивоу.

Тамара Вучић ће посету Будундију наставити низом састанака са тамошњим званичницима.

Vučić: Sa Šolcom srdačan sastanak, razgovor o EU putu Srbije i situaciji na KiM

 

Преузмите андроид апликацију.