Poznati francuski keks Pti-ber (Petit Beurre) obeležio je mnoga detinjstva, nema deteta koje ga nije volelo i jelo. I danas deci i starijima pričinjava zadovoljstvo. Priznajte koliko puta se sakrijete u špajz i krišom ga jedete da ukućani ne primete.
“Petit Beurre”, što u prevodu s francuskog jezika znači “mali maslac”, nastao je po ugledu na engleske biskvite toga vremena.
Na prvi pogled se ne bi primetilo ništa neobično u prilično jednostavnom “dizajnu” keksa, ali postoji nekoliko činjenica o brojevima koje su veoma zanimljive.
Keks Pti-ber ima precizno određen izgled. Po pravilu je dugačak 66 milimetara, širok je 54 milimetara, a debljina mu je svega 6,5 milimetara. Težina jednog keksa je 8,33 grama.
Sam dizajn je specifičan. Četiri velika zupca na uglovima predstavljaju četiri godišnja doba, 52 manja zupca na rubovima broj nedelja u godini, a 24 rupice na površini keksa predstavljaju broj sati u danu.
Ideja je da se Pti-ber može jesti u bilo koje doba dana, tokom cele godine. Osim toga, font teksta ispisanog na površini originalnog keksa potseća na rukopis bake jednog od proizvođača ovog keksa.
Može se reći da je Luj Lefevr pionir industrijske ere koji je vodio računa o svakom detalju proizovoda kada ga je napravio.
Danas kompanija LU posluje u okviru koncerna Kraft, a u Nantu se i dalje proizvodi isti Pti-ber keks kakav se proizvodio i 1886. godine. Širom sveta prodaje se keks sa ovim nazivom, ali najčešće kvalitet ne može da se meri sa originalnim. Godišnje se proda oko 9.000 tona originalnog keksa, odnosno milijardu komada upakovanih u 41 milion kutija.
Preuzmite android aplikaciju.