Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Сви лажљивци имају две заједничке карактеристике

Како бисте утврдили да ли неко покушава да вас превари, прво морате разумети како се тај човек понаша кад је искрен.
Фото: Pexels/Shvets production

Свима нам је јасно да људи лажу и увек ће лагати. За неке лажи не сносе се последице, док постоје и оне које могу да коштају каријере или односа у приватном животу.

Од лажи не можемо побећи, једино што можемо је да научимо како да их препознамо пре него што штета буде учињена.

Код већине људи који лажу може се препознати неколико заједничких индикатора који укључују вербално и невербално изражавање, а то вам може помоћи да предвидите да ли неко покушава да вас слаже.

Најпре, утврдите основе

Како бисте утврдили да ли неко покушава да вас превари, прво морате разумети како се тај човек понаша кад је искрен. То се показује понашањем у свакодневним и рутинским ситуацијама. Затим потражите одмак од овог основног стања. Можда је ваш саговорник обично врцкав или благ и резервисан. Ако неко драстично скреће с пута од уобичајених образаца понашања, то може бити лош знак.

Фото: Unsplash/Taras Chernus

Ако нисте сигурни да можете да установите основно понашање, а сумњате да ваш саговорник лаже чим отвори уста, онда је стално лагање темељ њиховог карактера.

Важност контекста

Иако се лажи често најбоље откривају кроз видљиву промену нечијег основног понашања, кључно је запамтити да је контекст важан, истиче и др Лилиан Глас, ауторка књиге “The Body Language of Liars”.

– Само зато што неко показује одређени говор тела или говори на другачији начин, не значи да нужно лаже ако то није у правом контексту – пише она.

Фото: Pixabay/Jacqueline macou

На пример, ако се ваш типично бучан и дружељубив пријатељ чини тихим и резервисаним кад му поставите непријатно питање, не мора нужно да значи да вас лаже. Можда у том тренутку размишља да ли је оставио укључен плин на шпорету. Ако сумњате да вам неко лаже, имајте на уму да многи чиниоци могу утицати на његово понашање.

Међутим, ако некога оптужују за лаж без обзира на шири контекст, може бити да спољашње околности нису важне. Рецимо, ако је реч о јавној особи. За њу или њега лагање је постало уобичајено.

Промена у изразу лица
Фото: Pixabay/Clker Free Vector Images

Лажљивцима се лаж открива на лицу. Бројна истраживања показују да људи на чудан начин гестикулирају уснама или скрећу поглед кад лажу.

– Изговарајући неистину многи ће стиснути или полизати усне, претерано трептати или одједанпут скренути поглед. Ако било које од ових понашања није уобичајено за вашег саговорника можда би било добро претпоставити да вам не говори истину – пише Глас.

Студија из Лабораторије за форензичку психологију Стефана Портера са Универзитета Dalhousie у Канади испитивала је однос лица према лагању.

Фото: Pexels/Shiny Diamond

– Ако неко говори стварно важну лаж у којој су последице страшне, рецимо доживотни затвор, лаж ће ионако бити откривена. Јер за разлику од говора тела, не можете пратити или у потпуности контролисати оно што се збива на вашем лицу – казао је тада вођа истраживања Стефан Портер.

Говор тела

Постоји разлог због којег детективи и агенти FBI-а помно пазе на говор тела било којег осумњиченог с којим разговарају. То је зато што, како Глас каже, тело не лаже.

Кад су под својеврсним психичким притиском, оптужени за лаж показују одређено телесно понашање.

– Кад је људски мозак под стресом, температура мозга расте и често се излаже знојењу на челу или подручју горњих усана лица – појашњава Роџер Стрекер, бихејвиорални аналитичар и испитивач.

Фото: Unsplash/Nathan Dumlao

– Додиривање лица делује као лажа варалица и смирује мозак под стресом. Треба имати на уму и тапкање ногама или претерано махање рукама – додаје Стрекер.

Но ипак, као што можете утврдити посматрајући на ТВ-у некога кога стално оптужују за лажи кад га питају о теми која се макар мало дотиче стварности, постоји велика вероватноћа да нећете уочити ни једно од ових правила.

Zašto zevamo kad drugi zevaju

Преузмите андроид апликацију.