Почетна > Бизнис
Бизнис

Светски економски форум у Давосу од сутра до 20. јануара, учествује и Србија

Светски економски форум (WEF) у Давосу, 53. годишњи састанак, биће одржан од сутра до 20. јануара, где ће окупити рекордан број бизнисмена, представника највећих светских компанија, лидера држава и познате личности, а учествоваће и представници Србије.
Foto: Laurent Gillieron/Keystone via AP

Форум у познатом швајцарском зимовалишту Давос последњи пут је одржан у традиционалном термину, у јануару, 2020. године, пошто је 2021. био организован виртуелно, а 2022. је одржавање било померено за мај због корона вируса.

Давос ће и ове године окупити пословну и политичку елиту.

Према званичној агенди WEF-а, Србију ће представљати председник Србије Александар Вучић и министарка културе Маја Гојковић.
Организатори Светског економског форума објавили су списак учесника на којем је тзв. Косово представљено фуснотом. Уз име премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија налази се звездица.

Учествоваће шефови 52 државе, 56 министара финансија, 19 гувернера централних банака, 30 министара трговине и 35 министара спољних послова, као и представници Уједињених нација, Међународног монетарног фонда и Светске трговинске организације и других међународних тела.
Представници Русије, према ранијим најавама, неће учествовати, а очекује се присуство кинеске делегације.

На списку учесника су и лидери из региона, попут Едија Раме, затим специјални изасланик ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак, највиши званичници ЕУ и европски лидери, попут председнице Европске комисије Урсуле вон дер Лајен, немачког канцелара Олафа Шолца и других.
Главне теме ће, према најавама организатора, бити како решити глобалне економске и еколошке изазове, рат у Украјини и бројна друга актуелна питања.

„Сви смо запали у неку врсту кризе“, изјавио је раније директор WEF Клаус Шваб на конференцији о украјинском рату, климатским променама и наизменичним проблемима у набавкама енергената и хране.
Давос би требало да помогне да дође до померања у начину размишљања након пандемије, рекао је Шваб, који је покренуо Светски економски форум још давне 1971. године.

„Данашњи свет је на критичној прекретници. Пандемија ковида-19 и рат у Украјини уздрмали су већ крхки глобални систем. Економски раст у највећим светским економијама је у застоју и даље расту цене хране и енергије, објавили су организатори овогодишњег WEF-а у Давосу.
Истичу да се свет по први пут од 1970-их суочава са несигурном неравнотежом раста и инфлације који се крећу у супротним смеровима.
Све се то дешава упоредо са повећаном гео-економском фрагментацијом, рањивошћу финансијског сектора, укључујући повећане цене имовине и високе нивое дуга, а климатска криза измиче контроли, наводи WEF.

Упозорава да би, ако се свет не позабави тим међусобно повезаним ризицима, ова, како је раније најављено, „деценија акције“ могла да постане „деценија неизвесности и крхкости“.

WEF истиче да жели да у контексту ових до сада невиђених околности реафирмише вредност и императив дијалога и јавно-приватне сарадње и то, не само да би се кретао кроз тренутне каскадне кризе, већ да би покренуо опипљиву и системски позитивну промену на дужи рок.
Организатори форума истичу да већ више од 50 година WEF пружа простор лидерима да се укључе у међусобна разматрања у духу побољшања стања у свету и да никада та мисија није била важнија.

WEF је уочи овогодишњег окупљања упозорио да постоји све већа волатилности светске привреде, као и да ће могућност рецесије, криза због трошкова живота и растући дуг доминирати у светској економији у наредне две године, то јест у периоду док траје борба за превладавање последица пандемије и рата у Украјини.

То је објавио WEF у годишњем извештају о глобалним ризицима, који се заснива на анкетирању 1.200 професионалаца из владиних институција, пословног света и организација цивилног друштва.

Такође истраживање показује да најнепосреднији ризик представља криза трошкова живота, док највеће дугорочне претње представљају климатске промене.

WEF је непрофитна група са мисијом да унапреди свет, која организује годишња окупљања у виду конференције, а једино компаније морају да плаћају учешће на форуму.

Пропуснице су обележене бојама и немају сви једнак приступ свим састанцима.

Велике компаније су у обавези да у петочланој делегацији имају и једну жену, а просечна старост учесника је већа од 50 година.
Често се може чути да WEF има свој језик због тога што учесници користе копоративни жаргон.
Такође, један од симбола WEF-а је плава капа са ћубом коју носе учесници.

Iran u decembru izvezao najviše sirove nafte od 2019.

 

Преузмите андроид апликацију.