Početna > Srbija
Srbija

Svetski dan zaštite prirode

Svetski dan zaštite prirode obeležava se 28. jula širom sveta sa ciljem širenja svesti o zaštiti, kao i radi neposredne zaštite prirodnih resursa.
Foto: Pexels/Pixabay

Obeležavanjem ovog datuma akcenat je stavljen na činjenicu da je zdrava životna sredina prepoznata kao temelj stabilnog i produktivnog društva, kao i na potrebu da osiguramo dobrobit sadašnjih i budućih generacija, pri čemu svi moramo učestvovati u zaštiti, očuvanju i održivom upravljanju našim prirodnim resursima.

Tim povodom Zavod za zaštitu prirode Srbije u Prirodnjačkom centru Svilajnac, održaće 29. jula 2021. godine sa početkom u 11:00 časova, radionicu „Znanjem protiv straha“, za učenike nižih razreda osnovne škole.

Cilj radionice je da deca na zanimljiv način i kroz igru saznaju koje vrste zmija i drugih gmizavaca žive u našoj zemlji, kako se ponašati i postupati sa njima ukoliko se nađemo u njihovoj blizini i zašto je značajno da sačuvamo ove životinje, kako bi se oslobodili neracionalnog straha koji postoji u javnosti od ovih životinja. Zbog ugroženosti, pre svega njihovih staništa sve vrste zmija koje žive u Srbiji proglašene su za zaštićene vrste.

U cilju očuvanja ukupnog biodiverziteta kao resursa prirode u Srbiji su pod zakonsku zaštitu stavljene 2633 divlje vrste biljaka, životinja, gljiva.

Foto: Pexels/Frank Cone

Najugorženije vrste predstavljaju se u Crvenim listama i Crvenim knjigama, gde se procena ugroženosti vrši na osnovu metodologije propisane od strane Međunarodne unije za zaštitu prirode – IUCN.

Za našu zemlju, do sada su objavljene 4 crvene knjige i to za: floru, dnevne leptire, vodozemce, gmizavce i ptice, dok je pripremljen rukopis za ribe, a u izradi je i za sisare.

Zavod za zaštitu prirode Srbije, putem monitoringa stanja populacija životinjskih vrsta od posebnog interesa i značaja i njihovih staništa predlaže, sprovodi i koordinira aktivnosti i mere zaštite tih vrsta i ukupnog biodiverziteta.

Brojne aktivnosti i sprovedene mere u proteklom periodu su dovele do značajnog poboljšanja ukupnog konzervacionog statusa više divljih životinjskih vrsta, poput beloglavog supa, mrkog medveda, oporavka populacija vidre, evropskog jelena i divokoze, reintrodukcije evropskog dabra, održavanja staništa i populacije velike droplje.

Osim toga, kroz izdavanje uslova zaštite prirode a u skladu sa važećom nacionalnom legislativom i međunarodnim dokumentima, za sve radove i aktivnosti u prirodi se propisuju mere zabrane i ograničenja a sve u cilju zaštite vrsta i njihovih staništa. Tome doprinose i sve usmerenija istraživanja naučnih i stručnih institucija i nevladinih organizacija koja za cilj imaju prikupljanje podataka o vrstama, njihovoj distribuciji u Srbiji, negativnim uticajima i merama koje treba primeniti da bi se brojnost jedinki i populacija očuvale i unapredile.

Foto: Pexels/MAEO Photography

Takođe, proglašenjem novih i očuvanjem postojećih zaštićenih područja, koja trenuto zauimaju 7.66% površine naše zemlje, a sve više kroz ustanovljavanje ekološki značajnih područja i ekoloških koridora ekološke mreže Srbije, doprinosi se dugoročnom očuvanju povoljnog statusa zaštite ne samo pojedinačnih životinjskih vrsta, nego i čitavih zajednica i ekosistema koje nastanjuju.