Put od energetskog rasipništva do energetske efikasnosti vodi preko energetskih razreda, a podizanje energetske efikasnosti danas predstavlja jedan od nacionalnih ciljeva Republike Srbije.
Pored zamene stolarije i ugradnje solarnih panela, još jedan bitan segment koji utiče na povećanje energetske efikasnosti je upravo i korišćenje energetski efikasnijih uređaja. Svi električni uređaji su podeljeni u energetske klase, odnosno razrede koje je Evropska komisija definisala 1994. godine, dok je sama oznaka energetskih razreda ispisana na nalepnici koja se nalazi na uređaju.
Ideja je bila da se energetske klase obeležavaju slovima abecede od „A“ do „D“, ali je u međuvremenu došlo do pometnje usled pojavljivanja nekih novih oznaka, kao što je bila oznaka „A+++“. Kako bi oznake za energetske razrede ponovo postale jednostavne i jasne od 1. marta 2021. godine u Evropi se primenjuje novi standard za obeležavanje energetskih razreda.
Evropska komisija je novom uredbom uvela određene promene kako bi podstakla proizvodnju i upotrebu energetski efikasnijih uređaja. Pravila se u suštini odnose na grupe proizvoda kao što su mašine za pranje i sušenje veša, mašine za pranje sudova, frižideri, zamrzivači i drugi električni uređaji.
Sa aspekta potencijalnih kupaca, najznačajnija izmena je uklanjanje energetskih razreda koji u sebi sadrže znak „plus“ (+). Stara skala razreda od ,,A“ do ,,D“, koja označava da uređaj sa razredom ,,A“ ima najmanju, a onaj sa razredom ,,D“ najveću potrošnju, zamenjena je novom od ,,A“ do ,,G“. Ujedno su ukinuti razredi ,,A+“, ,,A++“ i ,,A+++“.
Prema novim pravilima energetski razred ,,A“ prelazi u ,,F“, s tim da novi niži razredi su i dalje efikasni prema postojećim standardima, a sam vrh skale rezervisan je za označavanje efikasnijih tehnologija koje tek treba da se pojave.
Razlika u samoj potrošnji električne energije između najviše ,,A“ i najniže ,,G“ energetske klase ide od 30 % do 80 %.
Raspisan Javni poziv za sprovođenje mera energetske sanacije
Preuzmite android aplikaciju.