Početna > Biznis
Biznis

Svaki stanovnik EU godišnje baci oko 11 kilograma odeće

EP je juče usvojio strategiju u kojoj je upućen poziv, odnosno zabrana spaljivanja neprodate ili vraćene tekstilne robe.
Foto: Unsplash/Parker Burchfield

Proizvodnja odeće se u poslednje dve decenije udvostručila, dok se trajnost proizvoda skratila za trećinu. Godišnje svaki stanovnik Evropske unije baci 11 kilograma odeće. Dok se odevni predmeti nose u proseku sedam do osam puta. EU zbog ovakve situacije pokreće niz projekata koji bi trebalo da dovedu do smanjenja potrošnje.

Juče je Evropski parlament izglasao strategiju za održive tekstilne proizvode u kojoj se čak najavljuje i uvođenje digitalnog dokumenta koji bi trebalo da nosi sve podatke o proizvodu. Na primer, gde je i kada napravljen, od kojih materijala i da li može da se reciklira.Biljana Borzan. Predstavnica Odbora za zaštitu potrošača, izjavila je da je u ovoj strategiji upućen poziv, odnosno zabrana spaljivanja neprodate ili vraćene tekstilne robe u EU.

– Do sada su velike količine viška i zalihe koje se ne mogu prodati. Kao i vraćeni proizvodi, dovodili do uništavanja potpuno upotrebljivih tekstilnih proizvoda. Trenutno se, u okviru novih pravila o eko-dizajnu, pregovara i o zabrani uništavanja neprodate odeće. Brendovi koji se dovode u vezu s takvom praksom su „H&M”, „Zara” i „Amazon” zbog velikog rasta onlajn trgovine. Kao i luksuzni brendovi poput „Barberija” koji pokušavaju da zadrže visoke cene svojih proizvoda. Prema nekim procenama samo u Nemačkoj se godišnje uništi neprodate robe u vrednosti od sedam milijardi evra”, rekla je Borzanova.

Rusija razmatra alternativu dolaru u spoljnoj trgovini,od juana do kripto valuta

 

Preuzmite android aplikaciju.