Svakog 29. juna u Evropi se obeležava Međunarodni dan Dunava kroz razne akcije, radionice i događaje. Baš na ovaj dan, jedanaest podunavskih zemalja i Evropska unija su 1994. godine potpisale Međunarodnu konvenciju o zaštiti reke Dunav.
Ovogodišnji moto kampanje je ,,Otkrij Dunav“.
,,Dunav je moćna reka koja zahvata veliku površinu naše zemlje. Ona nam obezbeđuje veliku količinu vode koja se koristi na razne načine, a u čijem priobalju se nalazi mnogo retkih vrsta“ rekao je pomoćnik direktora Pokrajinskog Zavoda za zaštitu prirode dr Slobodan Puzović.
Ona je reka koja nam obezbeđuje hranu i obezbeđuje mikroklimu, koja nas čuva od klimatskih promena tj. ublažava ekstremne visoke temperature i reka na kojoj možemo da se opustimo, rekreiramo i nešto i naučimo.
Problemi su da još uvek većina zemalja koje izlaze na Dunav ispuštaju otpadne vode direktno u njega, a trebali bismo da ne uništavamo plavne zone koje su i najbolja prirodna brana tokom eventualnih poplavnih perioda.
,,Ne treba svako da teži da ima vikendicu kraj reke jer je preterana gradnja uz obalu opasna i to ne samo zbog poplava već i zagađenja i lošeg uticaja na živi svet priobalja“ dodao je sagovornik.
Ne zaboravimo, prirodni zaštićeni rezrevati izlaze na Dunav, a UNESCO je 2017. godine proglasio u Vojvodini prvi a u Srbiji drugi rezervat biosfere koji smo nazvali Bačko podunavlje, koji obuhvata 5 lokalnih samouprava za koje je ovo potencijal za održivi razvoj.