Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Сунчаница код деце: Узрок, симптоми и како најбоље лечити овај проблем?

Сунчаница је чест проблем током лета за одрасле и децу.
Фото: Pixabay/noahhurricane45

Настаје после предугог излагања сунцу, у време када је сунце најјаче, а настаје услед дејства топлоте на крвне судове.

Сунчаница код деце може се развити и због недовољног уноса течности. Важно је да се придржавате упозорења како бисте је избегли, али и да реагујете одмах на прве симптоме.

Зашто се сунчаница јавља код деце?

Тело се хлади само знојењем, али при великој топлоти или влази овај систем може да се поквари и тело не регулише температуру па почиње да се прегрева. Температура тела у овом случају достиже 40 степени.

Сунчаница код деце и одојчади може лако да настане услед њихове сталне активности на сунцу и због не уношења довољно течности, а пре свега због неразвијеног система грејања и хлађења. Исто тако може да се деси и  када дете остане у затвореном врелом аутомобилу на дужи временски период током летњих месеци.

Симптоми сунчанице код деце

Сунчаница код деце може се препознати по неколико симптома:

  • јака главобоља
  • слабост
  • вртоглавица
  • мучнина
  • убрзан рад срца
  • кожа је врућа и сува на додир
  • несвестица
  • смањено знојење
  • проблеми са оријентацијом
  • напади

Симптоми се могу појавити одмах, али и неколико сати након излагања сунцу.

Шта учинити када дете има сунчаницу?

Када се појаве било какви симптоми, потребно је дете што пре склонити са сунца у хлад, скинути му одећу и покушати да га расхладите хладном (не превише хладном) водом стављајући облоге. Ако је дете при свести и нема изражених симптома, воду му треба давати полако, у гутљајима. Треба пратити понашање детета и често мерити телесну температуру, а тек када падне испод 38 степени можете престати са стављањем облога.

Уколико се симптоми не повуку, а детету се погорша, потребно је што пре позвати хитну помоћ јер сунчаница за децу може бити смртоносна.

Како спречити сунчаницу код деце?

Пре свега, важно је избегавати јако сунце и остати на сунцу или у раним јутарњим сатима до 11:00 или поподне од 17:00. Једнако тако, дете увек треба да носи капу на глави и да пије довољно течности током дана, иако није жедно. Осим тога, дете треба да носи светлију и светлију одећу и да користи крему за сунчање са високим заштитним фактором. Детету треба објаснити да дуг боравак на сунцу није добар и повремено га потопити у воду или одвести у хлад. Сунчаница код деце се може развити врло лако, али се могу и спречити у само неколико корака. Важно је реаговати на прве симптоме и одмах ставити дете у хлад. У тешким случајевима биће неопходно контактирати хитну помоћ.

Ako i vi imate flašicu vode koju držite u kolima, odmah je izbacite!

Преузмите андроид апликацију.