Sunčanica je čest problem tokom leta za odrasle i decu.
Nastaje posle predugog izlaganja suncu, u vreme kada je sunce najjače, a nastaje usled dejstva toplote na krvne sudove.
Sunčanica kod dece može se razviti i zbog nedovoljnog unosa tečnosti. Važno je da se pridržavate upozorenja kako biste je izbegli, ali i da reagujete odmah na prve simptome.
Zašto se sunčanica javlja kod dece?
Telo se hladi samo znojenjem, ali pri velikoj toploti ili vlazi ovaj sistem može da se pokvari i telo ne reguliše temperaturu pa počinje da se pregreva. Temperatura tela u ovom slučaju dostiže 40 stepeni.
Sunčanica kod dece i odojčadi može lako da nastane usled njihove stalne aktivnosti na suncu i zbog ne unošenja dovoljno tečnosti, a pre svega zbog nerazvijenog sistema grejanja i hlađenja. Isto tako može da se desi i kada dete ostane u zatvorenom vrelom automobilu na duži vremenski period tokom letnjih meseci.
Simptomi sunčanice kod dece
Sunčanica kod dece može se prepoznati po nekoliko simptoma:
- jaka glavobolja
- slabost
- vrtoglavica
- mučnina
- ubrzan rad srca
- koža je vruća i suva na dodir
- nesvestica
- smanjeno znojenje
- problemi sa orijentacijom
- napadi
Simptomi se mogu pojaviti odmah, ali i nekoliko sati nakon izlaganja suncu.
Šta učiniti kada dete ima sunčanicu?
Kada se pojave bilo kakvi simptomi, potrebno je dete što pre skloniti sa sunca u hlad, skinuti mu odeću i pokušati da ga rashladite hladnom (ne previše hladnom) vodom stavljajući obloge. Ako je dete pri svesti i nema izraženih simptoma, vodu mu treba davati polako, u gutljajima. Treba pratiti ponašanje deteta i često meriti telesnu temperaturu, a tek kada padne ispod 38 stepeni možete prestati sa stavljanjem obloga.
Ukoliko se simptomi ne povuku, a detetu se pogorša, potrebno je što pre pozvati hitnu pomoć jer sunčanica za decu može biti smrtonosna.
Kako sprečiti sunčanicu kod dece?
Pre svega, važno je izbegavati jako sunce i ostati na suncu ili u ranim jutarnjim satima do 11:00 ili popodne od 17:00. Jednako tako, dete uvek treba da nosi kapu na glavi i da pije dovoljno tečnosti tokom dana, iako nije žedno. Osim toga, dete treba da nosi svetliju i svetliju odeću i da koristi kremu za sunčanje sa visokim zaštitnim faktorom. Detetu treba objasniti da dug boravak na suncu nije dobar i povremeno ga potopiti u vodu ili odvesti u hlad. Sunčanica kod dece se može razviti vrlo lako, ali se mogu i sprečiti u samo nekoliko koraka. Važno je reagovati na prve simptome i odmah staviti dete u hlad. U teškim slučajevima biće neophodno kontaktirati hitnu pomoć.
Ako i vi imate flašicu vode koju držite u kolima, odmah je izbacite!
Preuzmite android aplikaciju.