Početna > Srbija
Srbija

Šumadijska oaza ljubavi prema prirodi

Botanička bašta u Kragujevcu nalazi se u sklopu Spomen-parka „Kragujevački oktobar“ i predstavlja oazu lepote i ljubavi prema prirodi.
bašta
Foto: PrtSc/predsednik.rs

Na samom ulazu, šuma kedrova, borova i drugih drvenastih biljnih vrsta posetiocima Bašte dočarava kako je priroda neprikosnovena u svojoj raznolikosti i plemenitosti.

Ovaj kutak za odmor i uživanje je i naučno-nastavna baza i velika laboratorija na otvorenom, gde studenti sprovode svoja istraživanja koja im omogućavaju da o prirodi uče u samoj prirodi.

Rukovodilac Botaničke bašte je doc. dr Snežana Branković koja svojim entuzijazmom, predanim radom i posvećenošću pokazuje koliko je važno da očuvamo prirodu. Botanička bašta je posebna organizaciona celina Instituta za biologiju i ekologiju Prirodno-matematičkog fakulteta u Kragujevcu. Otvorena je 1997. godine, dok je proces njenog formiranja započeo 1992. godine. Suštinu Bašte čini njen biljni svet čiji su neizostavni pratioci određene životinjske vrste, pa se u Bašti nalazi i Hotel za insekte, Glistenjak za uzgoj kalifornijskih glista, kao i hranilice za veverice i kućice za ptice.

bašta
Foto: PrtSc/predsednik.rs

Pored terenske nastave, u Bašti se realizuju i edukativne radionice namenjene kako školskoj omladini, tako i građanima Kragujevca, turistima i ljubiteljima prirode. U krajoliku Bašte nalazi se i biblioteka na otvorenom, sa stručnom i literaturom namenjenoj deci.

,,Naša je privilegija da u samom srcu Šumadije imamo Botaničku baštu. Njena lepota i značaj je u tome što ona čuva klimatogene zajednice hrasta sladuna i cera. Nekada je šumadijski brdsko-planinski predeo bio prekriven šumama cera i sladuna od kojih je sada ostala samo trećina. Daljim antropogenim uticajem i pritiskom, šume nestaju, tako da je ovaj mali krajolik veoma važan da očuvamo te zajednice hrastova. U Bašti imamo i lovor-višnju, jorgovan, kao i stare i ugrožene vrste naših krušaka i jabuka. Mi donosimo i druge retke, ugrožene i nezaštićene vrste, a zatim ih u Bašti gajimo, razmnožavamo, prikazujemo našim posetiocima i pokazujemo raznovrsnost prirode koju imamo u našoj lepoj zemlji Srbiji. Umnožavajući biljke, vraćamo ih u njihova prirodna staništa i na taj način ih ostavljamo budućim pokolenjima“, rekla je doc. dr Branković.

bašta
Foto: PrtSc/predsednik.rs

Botanička bašta u Kragujevcu je blistav primer kako se razvija i neguje ekološka kultura najšire populacije. Ona je i veran podsetnik da smo mi deo prirode koja nam daje da budemo osobeni, ali i pažljivi prema njenoj raznovrsnosti.

Mirisno drvo u Novom Sadu uskoro pod zaštitom

 

Preuzmite android aplikaciju.