U Subotici su danas uručeni ključevi 44 novosagrađena stana, namenjena izbegličkim porodicama iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske.
Stanovi su u roku od godinu dana izgrađeni u okviru Regionalog stambenog programa. Ukupna bruto površina zgrade iznosi oko 3.000 metara kvadratnih, za koje je izdvojeno oko 1,2 miliona evra.
Trideset dva stana namenjena su za korisnike sa izbegličkim statusom, dok će 12 stanova koristiti korisnici koji će u budućnosti uživati uslugu socijalnog stanovanja, pod zaštićenim uslovima.
Šef Delegacije EU u Srbiji Emanuele Žiofre rekao je da su ove porodice propatile devedesetih godina zbog rata na prostoru bivše Jugoslavije, a sada su konačno doživele trenutak kada će moći da imaju bolji život, okrenut optimističnijoj budućnosti.
„Evropska unija je, zajedno sa svojim partnerima, godinama vredno radila na tome da se zbrinu brojne porodice, za šta je izdvojeno 196 miliona evra kako bi se izgradili stambeni objekti. Uložen je veliki napor i do sada smo uspeli da obezbedimo 6.600 stambenih jedinica, od ukupnog cilja koji iznosi 7.548“, kazao je ambasador Žiofre.
Rajka Babić, kojoj su uručeni ključevi stana, rekla je da joj je zadovoljstvo da se u ime svih nas od srca zahvali na svemu što ste uradili kako bi mi svi danas imali svoj dom.
„Kao jedanaestogodišnja devojčica sam sa ocem, bakom i dekom, 1995. godine, izbegla iz Srba, iz Hrvatske. Posle 23 dana, dugog putovanja, stigli smo u Novi Žednik gde smo smešteni u Kolektivni centar. Teške su godine iza nas i nerado se sećamo tih vremena. Danas sa suprugom imam dve ćerkice i odlučni smo da od ovog trena gledamo samo napred“, rekla je ona.
„Za deset godina Komesarijat je uradio 6.819 stambenih rešenja, a do kraja godine ćemo obezbediti još 50. Porodicama želim nov početak i srećan život“, poručila je Nataša Stanisavljević, komesar za izbeglice i migracije Republike Srbije.
Stevan Bakić, gradonačelnik Subotice, rekao je da smo na današnji dan za jedan korak bliži ostvarivanju strateških državnih ciljeva, da izbegla i raseljena lica na teritoriji Srbije imaju rešeno stambeno pitanje.
„Grad Subotica u saradnji sa relevantnim institucijama, u kontinuitetu radi na zbrinjavanju izbeglih i interno raseljenih lica, ne samo kroz izgradnju stanova, nego i kroz kupovinu seoskih kuća i okućnica, obezbeđivanju paketa i građevinskog materijala kako bi se obezbedio krov nad glavom ljudima koji su u oružanom sukobu u periodu od 1991-1995. godine morali da napuste svoje domove i zavičaje, i trajno se nasele u našem gradu. Nadamo se da ćemu uz podršku tako i nastaviti i poboljšati živoz svima njima“, kazao je Bakić.
„Subotica i njeni građani ovim potezom su pokazali da znaju da cene izbeglice i doprinos koji one daju društvu, te da podržavaju njihovu integraciju“, istakla je Ivana Jelić, šefica Odeljenja za itegraciju UNHCR-a u Srbiji.
„Jedinice za upravljanje projektima u javnom sektoru će i ubuduće sa Komesarijatom vredno raditi, jer je naš cilj da sve izbegličke porodice budu trajno zbrinute“, dodao je Dušan Kovačević, direktor Jedinice za upravljanje projektima u javnom sektoru.
Današnji događaj usledio je u okviru dvodnevne posete Gradu Subotici šefa Delegacije Evropske unіje u Srbiji Emanuele Žiofrea.
Centar za otpad po evropskim standardima za Suboticu i 6 opština severa
Preuzmite android aplikaciju.