Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Страх стар више векова! Зашто се плашимо промаје?

Склони се убиће те промаја, реченица која се често може чути на Балкану.
Фото: Unsplash/Peter Herrmann

Било да смо у зимском периоду, или је температура изнад 30 степени, борба са балканским непријатељем је увек актуелна.

Многи од нас често проветравају своје домове, али је мишљење да су неке особе осетљивије на промају од других и верују да се због превелике циркулације ваздуха могу прехладити.

Веровање каже да је промаја опасна по здравље и да је од ње могуће добити разна обољења – прехладу, укоченост и још којешта. Најтачнији опис био би струјање ваздуха или поветараца који настаје због отворених прозора на супротним странама просторије или објекта.

Промаје се углавном плаше старији грађани, иако има и млађих који је избегавају. Све то може да доведе до бројних проблема, па су могуће и свађе у јавном превозу због прозора који треба да буде отворен или затворен.

Фото: Unsplash/Kinga Cichewicz

Лекари истичу да промаја не постоји, али то до сада није умањило страхове грађана, па се у шали често каже да је промаја један од највећих непријатеља Балканаца.

У српском језику је овај појам први пут званично забележен 1852. године, у другом издању Српског реечника Вука Караџића – као промаја односно „промаха“.

Уверење да промаја „убија“ је толико раширено да се тешко може искоренити, јер се страх од циркулације ваздуха преноси са генерације на генерацију. Не може се са сигурношу тврдити како је тачно настао страх од промаје, али према речима појединих етнолога, он је стар више векова.

Dizajn koji je promenio evropske gradove

Преузмите андроид апликацију.