Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Дизајн који је променио европске градове

Током прослог века, један Словенац створио је јединствену архитектуру потпуно другачију од преовлађујућег стила тог времена и променио начин на који размишљамо о градовима.
Фото: Unsplash/Bram van Greerenstein

Након што је словеначки главни град Љубљану разорио земљотрес 1895. године, иновативни архитекта је поново замислио град на начин који га није само побољшао већ је поставио стандард за друге европске градове.

Словеначки архитекта је већ радио са значајним дизајнерима тог доба у Бечу и Прагу пре него што се вратио кући на обнову престонице 1930-их. Његов план је инспирисан древном Атином – чак ју је назвао „словеначким Акропољом“.

Фото: Unsplash/Eugene Kuznetskov
Историчар уметности Петер Кречичв објаснио је да је Плечников дизајн имао директне аналогије са древном Атином: Љубљански дворац је био акропољ; некропола је била гробље Жале; Конгресни трг је био агора, или место окупљања, љубљанска пијаца уградила је статуу (наткривени тријем).

Али Плечник се ту није зауставио; иако су модернизам и функционализам били популарни у то време, он је желео нешто другачије.

Плечник је створио јединствену архитектуру потпуно другачију од преовлађујућег стила тог времена.

Уместо тога, ставио је пешаке и јавне просторе на прво место, створивши шеталиште за шетњу кроз град ,које је пролазило поред неких од његових реномираних пројеката, укључујући Словенску националну и универзитетску библиотеку и дуж реке Љубљанице, као и многе тргове, паркове и мостове.

Фото: Unsplash/Eugene Kuznetskov

Јединственост града је у хуманистичком приступу његовом дизајну: отворени простори, улице, паркови и аранжмани створени за све људе и наравно Плечникова ванвременска архитектура, која се не може наћи нигде другде“, рекао је Порок.

Његова визија је трансформисала Љубљану и учинила је врхунским примером како се класични и модерни стилови могу комбиновати да би служили људима који су тамо живели.

У јулу 2021. године, Унеско је признао његово достигнуће и уписао његова дела у Љубљани и његов „дизајн усмерен на човека“ на Листу светске баштине.

Bogata istorija Petrovaradinske tvrđave: Legende i misterije

Преузмите андроид апликацију.