Početna > Biznis
Biznis

Stižu sezonci iz Egipta, Indije i Uzbekistana

Da bi zadržali postojeći, a pre svega iskusni kadar, ovdašnji poslodavci iz sektora ugostiteljstva prinuđeni su da se bukvalno bore za kandidate za posao, nudeći im bolje uslove rada i veće zarade, približne onima koje radnici mogu da ostvare u susednim zemljama.
Foto: Unsplash/k8townsend

Primera radi, plate konobara na primorju kreću oko 1.500 evra mesečno. U „Infostudu” ističu da se hotelijerstvo i ugostiteljstvo zaista sve više posmatraju kao poslovi za sezonski vid zarade, ali za njima ne zaostaju ni poslovi u građevinarstvu i poljoprivredi.

Ipak, neretko se događa i da iz različitih krajeva Hrvatske, a u poslednje vreme i iz celog sveta, dolaze sezonski radnici u Srbiju. Sigurna primanja i smeštaj od presudne su im važnosti prilikom odabira sezonskog posla.

Istraživanja pokazuju da im je visina plate tek na trećem mestu po važnosti. Najveće prednosti sezonskog posla, sem zarade, vide u sticanju novih znanja i veština i upoznavanju novih ljudi.

S druge strane, najveće mane rada u sezoni pronalaze u gotovo ograničenom trajanju, dugim radnim danima, neadekvatnom smeštaju, preniskoj plati i odvojenosti od porodice. Kad je reč o plati u proseku, očekivana mesečna neto plata za sezonski posao iznosi 1.307 evra neto, što je šest odsto više u odnosu na lane.

Konobari u proseku očekuju mesečno oko 1.408 evra, kuvari bi za svoj rad hteli minimalno 1.482 evra, sobari mesečno u proseku očekuju minimalno 1.145 evra, recepcionari smatraju da bi za svoj rad trebalo da dobiju minimalno 1.259 evra, a prodavci u proseku očekuju platu od 1.105 evra.

Sezonski poslovi se inače mogu obavljati na osnovu ugovora o radu na određeno vreme i ugovora o privremenim i povremenim poslovima, ali se posebna evidencija o angažovanju sezonskih radnika po ovim ugovorima ne vodi.

S druge strane, od početka ove godine, prema podacima NALED-a, posredstvom elektronskog softvera za prijavljivanje sezonskih radnika u poljoprivredi, u Srbiji je prijavljen 8.921 sezonac. Od tog broja, angažovana su 82 strana radnika, ali se očekuje rast tokom letnje sezone. Najviše stranaca dolazi iz Egipta, Indije i Uzbekistana.

Vlada Srbije usvojila nove više akcize za gorivo koji će važiti od 1. maja

Preuzmite android aplikaciju.