Да би задржали постојећи, а пре свега искусни кадар, овдашњи послодавци из сектора угоститељства принуђени су да се буквално боре за кандидате за посао, нудећи им боље услове рада и веће зараде, приближне онима које радници могу да остваре у суседним земљама.
Примера ради, плате конобара на приморју крећу око 1.500 евра месечно. У „Инфостуду” истичу да се хотелијерство и угоститељство заиста све више посматрају као послови за сезонски вид зараде, али за њима не заостају ни послови у грађевинарству и пољопривреди.
Ипак, неретко се догађа и да из различитих крајева Хрватске, а у последње време и из целог света, долазе сезонски радници у Србију. Сигурна примања и смештај од пресудне су им важности приликом одабира сезонског посла.
Истраживања показују да им је висина плате тек на трећем месту по важности. Највеће предности сезонског посла, сем зараде, виде у стицању нових знања и вештина и упознавању нових људи.
С друге стране, највеће мане рада у сезони проналазе у готово ограниченом трајању, дугим радним данима, неадекватном смештају, прениској плати и одвојености од породице. Кад је реч о плати у просеку, очекивана месечна нето плата за сезонски посао износи 1.307 евра нето, што је шест одсто више у односу на лане.
Конобари у просеку очекују месечно око 1.408 евра, кувари би за свој рад хтели минимално 1.482 евра, собари месечно у просеку очекују минимално 1.145 евра, рецепционари сматрају да би за свој рад требало да добију минимално 1.259 евра, а продавци у просеку очекују плату од 1.105 евра.
Сезонски послови се иначе могу обављати на основу уговора о раду на одређено време и уговора о привременим и повременим пословима, али се посебна евиденција о ангажовању сезонских радника по овим уговорима не води.
С друге стране, од почетка ове године, према подацима НАЛЕД-а, посредством електронског софтвера за пријављивање сезонских радника у пољопривреди, у Србији је пријављен 8.921 сезонац. Од тог броја, ангажована су 82 страна радника, али се очекује раст током летње сезоне. Највише странаца долази из Египта, Индије и Узбекистана.
Vlada Srbije usvojila nove više akcize za gorivo koji će važiti od 1. maja
Преузмите андроид апликацију.