Државни секретар у Министарству спољних послова Немања Старовић изјавио је да је Србија од пролећа ове године исходовала да још седам држава повуче признања тзв. Косова, а да је осма на путу и да очекује да председник Србије Александар Вучић саопштити имена тих држава.
Он је за Телевизију Прва рекао да смо „успели да убедимо 18 држава које су од 2017. до 2020. године повукле признање тзв. Косова“.
Додао је да је Србија „од пролећа ове године, када је Приштина подношењем пријаве за цланство у Савету Европе брутално прекршила мораторијум из Вашингтонског споразума, исходовала још седам повлачења признања, што је укупно 25 држава које су повукле одлуку о признању тзв. Косова“.
„На путу је и осмо отпризнање. Верујем да це председник Вучић саопштити имена тих држава, као што смо саопштили имена 18 држава које су повукле признање и скениране дипломатске ноте“, навео је Старовић и нагласио да се кампања отпризнавања показала успешном.
Он је додао да је најважније да „председник Александар Вучић на Генералној скупштини УН на прави начцин презентује главне правце наше спољне политике и нагласио да заинтересованост међународне заједнице за наше ставове показује да Србија, ипак, у данашњем свету представља једну од ретких држава које своју политику заснивају на сувереним одлукама“.
Старовић је рекао да представници међународне заједнице желе да чују ставове Србије о најважнијим европским и светским питањима.
„Седница Генералне скупштине УН биће веома интензивна, сигурно је да ће се пажљиво пратити обраћање председника Александра Вучића“, навео је Старовић и додао да је и тајминг обраћања председника Вучића добар, јер је предвиђено да говори након обраћања председника Украјине Володимира Зеленског видео-линком из Кијева и председника Демократске Републике Конго.
Према његовим речима, нема дилеме да ће председник Вучић показати право лице Србије и одговоран, посвећен и страствен приступ заштити наших интереса.
Према његовим речима, Србија је међу малим бројем европских држава која има доследан принципијелни став заснован на универзално прихваћеним вредностима које многи, нажалост, склањају са стола или се труде да их игноршу.
Државни секретар МСП је говорио и о притисцима на Србију да уведе санкције Русији, а за које каже да постоје од првог дана рата у Украјини.
„Без обзира какви притисци били, не можемо одступити од националних и виталних интереса, не можемо пуцати себи у ногу, не можемо заводити санкције Русији које би далеко више штете нанеле нама него Москви. Наша политика је изџала тест времена“, навео је Старовић.
Говорећи о захтевима Запада за улазак тзв. Косова у УН, Старовић је навео да то није ништа ново, али да је најважније да смо доказали да међународна легитимизација тзв. Косова није иреверзибилан процес.
Поводом притисака на Србију да се дозволи улазак Приштине у УН, Старовић каже да су ти притисци стални и да је потребна велика вештина да се ескивирају.
„Не могу да искључим могућност да ће доћи до неке врсте ултиматума. Ако до тога дође, ми нећемо моћи да га прихватимо, нећмо смети да га одбијемо“, рекао је Старовић и навео да се не зна шта би конкретно била садржина ултиматума, али да постоји одређена претња која се тичце ускраћивања инвестиција, повлачење одређених производних погона.
Како је навео, то би се драстично одразило на наше развојне перспективе с обзиром на нашу велику економску зависност од ЕУ.
Упитан о плану председника Француске Емануела Макрона и немачког канцелара Олафа Шолца у вези са КиМ, који се појавио у албанским медијима, Старовић је рекао да је незахвално коментарисати документ који није објављен, наводеци да је објављена једна интерпретација албанског портала који је приказао тај документ, али са 95 одсто затамљеног текста.
Старовић је рекао да је тај документ у форми нон-пејпера и да је необавезујуци, да је председник Вучих одбио да га званицно прими, да је сам рекао да га је прочитао, а да су формулације које садржи неприхватљиве и да не можемо ни формално да га разматрамо.
Vučević: Predsednik Srbije braniće interese naše zemlje na Ist Riveru
Преузмите андроид апликацију.