Aktuelna tema prethodnih nekoliko godina u svetu, pa i u Srbiji jeste ekologija.
Pitanja očuvanja prirode, vazduha, pospešenje zelenila, pogotovo u gradskim sredinama, pogodila su i našu zemlju.
U Novom Sadu, u gradu, u kome broj stanovnika raste svakog dana, zbog dolaska pre svega jakih IT kompanija, studentskog života, dobrog geografskog položaja koji se dodatno promoviše gradnjom mostova i železnica, neminovno je posvetiti pažnju pitanju kvaliteta vazduha i zelenih površina.
Iako se zakonom ne može zabraniti priliv stanovništva u velike gradove, jer se taj trend promoviše od šezdesetih godina prošlog veka, važno je onda bar ispratiti novitete i podržati moguće promene koje se sprovode u Gradu.
Katastar javnih zelenih površina ili Geografsko-informacioni sistem zelenih površina Grada Novog Sada je prezentovan prvobitno 2021. godine na konferenciji u Rektoratu Univerziteta u Novom Sadu kao važan segment u zaštiti i sprečavanju uništenja zelenih površina.
Izrada ovog Geografsko-informacionog sistema zelenih površina Grada Novog Sada počela je tokom 2021. godine kada je na sednici Saveta za zaštitu životne sredine usvojen plan za potrošnju neutrošenog budžeta iz prethodne godine namenjenog za zaštitu životne sredine Grada Novog Sada.
Tadašnji neutrošeni budžet iznosio je 15.080.405,73 dinara, a veći deo tadašnjeg budžeta – 12.744.000,00 dinara otišao je za početak programske izrade Geografsko-informacionog sistema zelenih površina Grada Novog Sada.
Šta je Geografsko-informacionog sistema zelenih površina Grada Novog Sada i zašto je važan?
Katastar zelenila ili GIZ zelenih površina predstavlja programsku bazu koja upravlja podacima, u ovom slučaju zelenim površinama. U sklopu GIZ-a vrši se analize, procene i aktivnosti. Ono čemu doprinosi izrada GIZ-a jeste evidencija postojećeg stanja i moguće promene, ali i njihovo održavanje.
Prikupljanjem i evidentiranjem svih zelenih površina na teritoriji Grada, uključuje se programski rad koji obuhvata prikupljanje prostornih podataka od svih javnih zelenih površina, ali i tipova javnih zelenih površina poput parkova, blokovskog zelenila, drvoreda, itd.
Budući Katastar javnih zelenih površina Grada Novog Sada predstavljaće alat za praćenje trendova i aktivnosti koji se odnose na uređenje, održavanje i unapređenje zelenih površina.
U Katastru javnih zelenih površina Grada Novog Sada treba da se nalaze i orto-foto snimci zelenih površina u obuhvatu Generalnog urbanističkog plana Grada Novog Sada i građevinskih područja naseljenih mesta na teritoriji Grada Novog Sada.
Ukupan procenat pod zelenilom za obuhvat površina Generalnog urbanističkog plana grada Novog Sada i građevinskih područja naseljenih mesta na teritoriji Grada Novog Sada, izračunat na osnovu ortofotosnimaka, iznosi čak 67 % (niska vegetacija (trava) 30%, srednje (žbunje) 14% i visoke (drveće) 23%).
Kada je računata površina pod procentom visoke vegetacije uzimane su snimljene površine iz aviona (orto-foto snimci) koja računa površina krošnje, a to je ono što je bitno. Naime, jedno stablo iako možda na trotaru ima jako malu „zelenu površinu“ svojom krošnjom višestruko doprinosi životnoj sredini na toj mikrolokaciji.
U toku 2021/22 godine kroz Pilot projekat za formiranje baze podataka za katastar zelenila Grada Novog Sada izvršeno je popunjavanje baze podataka o stanju biljnog fonda na prostoru gradske četvrti Liman 1, što je podrazumevalo detaljan morfološki opis i determinisanje pojedinačnih individua i unošenje prikupljenih podatak u sistem. Uporedo je i ispitivana funkcionalnost Geografskog informacionog sistema zelenih površina i davanje smernica za njegovo poboljšanje u cilju efikasnijeg i delotvornijeg korišćenja.
Dalje se planira nastavak popunjavanja sistema sa preciznim podacima sa terena.
Ono što se navodi kao velika prednost ovog GIZ-a jeste velika preciznost, dostupnost Katastra na svim uređajima, kontrola rada javnih preduzeća, kontrola zelenila i sprečavanje nelegalnih radnja poput neleaglne seče drveća, ali i znatnu administrativnu olakšicu prilikom izdavanja dozvola i zahteva za rad za i na zelenim površinama.
Kao jednu od prednosti treba istaći i to da Geografsko-informacioni sistem koriste mnogi gradovi koji danas važe za „zelene“ gradove kao alternativu za modernu kontrolu i intervenciju u poboljšanju kvaliteta života.
Preuzmite android aplikaciju.