Почетна > Нови Сад

Актуелно Зелени град Нови Сад

Шта за Нови Сад значи израда катастра јавних зелених површина?

Актуелна тема претходних неколико година у свету, па и у Србији јесте екологија.
Фото: Градске инфо
Питања очувања природе, ваздуха, поспешење зеленила, поготово у градским срединама, погодила су и нашу земљу.

У Новом Саду, у граду, у коме број становника расте сваког дана, због доласка пре свега јаких ИТ компанија, студентског живота, доброг географског положаја који се додатно промовише градњом мостова и железница, неминовно је посветити пажњу питању квалитета ваздуха и зелених површина.

Фото: Градске инфо

Иако се законом не може забранити прилив становништва у велике градове, јер се тај тренд промовише од шездесетих година прошлог века, важно је онда бар испратити новитете и подржати могуће промене које се спроводе у Граду.

Катастар јавних зелених површина или Географско-информациони систем зелених површина Града Новог Сада је презентован првобитно 2021. године на конференцији у Ректорату Универзитета у Новом Саду као важан сегмент у заштити и спречавању уништења зелених површина.

Израда овог Географско-информационог система зелених површина Града Новог Сада почела је током 2021. године када је на седници Савета за заштиту животне средине усвојен план за потрошњу неутрошеног буџета из претходне године намењеног за заштиту животне средине Града Новог Сада.

Тадашњи неутрошени буџет износио је 15.080.405,73 динара, а већи део тадашњег буџета – 12.744.000,00 динара отишао је за почетак програмске израде Географско-информационог система зелених површина Града Новог Сада.

Шта је Географско-информационог система зелених површина Града Новог Сада и зашто је важан?

Катастар зеленила или ГИЗ зелених површина представља програмску базу која управља подацима, у овом случају зеленим површинама. У склопу ГИЗ-а врши се анализе, процене и активности. Оно чему доприноси израда ГИЗ-а јесте евиденција постојећег стања и могуће промене, али и њихово одржавање.

Прикупљањем и евидентирањем свих зелених површина на територији Града, укључује се програмски рад који обухвата прикупљање просторних података од свих јавних зелених површина, али и типова јавних зелених површина попут паркова, блоковског зеленила, дрвореда, итд.

Фото: Градске инфо
Будући Катастар јавних зелених површина Града Новог Сада представљаће алат за праћење трендова и активности који се односе на уређење, одржавање и унапређење зелених површина.

У Катастру јавних зелених површина Града Новог Сада треба да се налазе и орто-фото снимци зелених површина у обухвату Генералног урбанистичког плана Града Новог Сада и грађевинских подручја насељених места на територији Града Новог Сада.

Укупан проценат под зеленилом за обухват површина Генералног урбанистичког плана града Новог Сада и грађевинских подручја насељених места на територији Града Новог Сада, израчунат на основу ортофотоснимака, износи чак 67 % (ниска вегетација (трава) 30%, средње (жбуње) 14% и високе (дрвеће) 23%).

Када је рачуната површина под процентом високе вегетације узимане су снимљене површине из авиона (орто-фото снимци) која рачуна површина крошње, а то је оно што је битно. Наиме, једно стабло иако можда на тротару има јако малу „зелену површину“ својом крошњом вишеструко доприноси животној средини на тој микролокацији.

Фото: Градске инфо

У току 2021/22 године кроз Пилот пројекат за формирање базе података за катастар зеленила Града Новог Сада извршено је попуњавање базе података о стању биљног фонда на простору градске четврти Лиман 1, што је подразумевало детаљан морфолошки опис и детерминисање појединачних индивидуа и уношење прикупљених податак у систем. Упоредо је и испитивана функционалност Географског информационог система зелених површина и давање смерница за његово побољшање у циљу ефикаснијег и делотворнијег коришћења.

Даље се планира наставак попуњавања система са прецизним подацима са терена.

Оно што се наводи као велика предност овог ГИЗ-а јесте велика прецизност, доступност Катастра на свим уређајима, контрола рада јавних предузећа, контрола зеленила и спречавање нелегалних радња попут нелеаглне сече дрвећа, али и знатну административну олакшицу приликом издавања дозвола и захтева за рад за и на зеленим површинама.

Као једну од предности треба истаћи и то да Географско-информациони систем користе многи градови који данас важе за „зелене“ градове као алтернативу за модерну контролу и интервенцију у побољшању квалитета живота.

Pametne, energetski efikasne, zgrade Novog Sada (VIDEO)

Преузмите андроид апликацију.