Početna > Život i stil
Život i stil

Šta sve treba da imate u svojoj kućnoj apoteci

Pandemija nam je protekle dve godine pokazala koliko je važno da kod kuće imamo osnovne lekove i proizvode prve pomoći za celu porodicu.
Foto: Pixabay/Ri_Ya

Iako bi kod ozbiljnijih zdravstvenih tegoba trebalo da se obratite lekaru, za većinu manjih zdravstvenih tegoba dovoljna je kućna apoteka. U kućnoj apoteci najčešće se nalaze različiti lekovi i medicinski proizvodi koji vam mogu pomoći kod prolaznih i ne tako ozbiljnih tegoba, za koje ćete potražiti lekarsku pomoć samo ako te tegobe traju nekoliko dana ili se pogoršaju.

Prilikom organizovanja kućne apoteke vodite računa o tome šta u njoj imate, koji su rokovi upotrebe lekova i medicinskih proizvoda i vodite računa o načinu skladištenja proizvoda. Poželjno je da lekove držite u originalnim kutijama koje sadrže uputstva na leku kako biste bili sigurni u tačnu dozu.

S vremena na vreme proverite rok trajanja lekova na vašoj polici.

Šta treba da sadrži kućna apoteka?

Pored termometara i sfigmomanometara, neophodne dnevne terapije hroničnih bolesti koju prepisuje lekar, u kućnoj apoteci treba da se nalaze i lekovi za snižavanje temperature i smanjenje bolova, lekovi protiv prehlade, lekovi za ublažavanje problema sa varenjem, antiseptička prva pomoć, zaštita kože. proizvodi, dijetetski suplementi i proizvodi na biljnoj bazi.

Povišena telesna temperatura, glavobolja, povraćanje, menstrualni bolovi, dijareja, ogrebotine i posekotine, bolovi u mišićima izazvani prenaprezanjem ili vežbanjem, otok izazvan ubodom insekata su među najčešćim tegobama zbog kojih nećemo posetiti lekara, ali ćemo pribegavati lek bez recepta.

U zavisnosti od bolesti koriste se sledeći lekovi i medicinski proizvodi koji bi trebalo da budu nezaobilazni deo svakog domaćinstva:
Lekovi za smanjenje temperature i ublažavanje bolova

Preporučuju se preparati koji istovremeno deluju protiv bolova (analgetici) i snižavaju temperaturu (antipiretici), kao što su paracetamol, brufen ili ibuprofen. Dobro je da u kućnoj apoteci imate supozitorije i sirup za smanjenje temperature, posebno ako imate decu.

Lekovi protiv kašlja

Simptomi upale respiratornog trakta, kao što je kašalj, mogu se lečiti u zavisnosti od toga da li se radi o suvom ili produktivnom kašljanju. Sirupi, tablete i pastile smiruju kašalj tako što smanjuju ili blokiraju refleks kašlja, ali ne utiču na sam uzrok kašlja, pa se obavezno konsultujte sa lekarom ako simptomi traju duže od nekoliko dana.

Kapi za oči

Kapi koje sadrže supstance koje mogu da umire svrab, crvenilo ili suvoću oka. Često se koriste kao pomoć za trenutno olakšanje u slučaju alergija.

Zavoji i gaze

Oni su neophodni za bilo koju fizičku ranu, bilo da je ogrebotina ili za zaustavljanje manjeg krvarenja ili pokrivanje rane kako bi se sprečila infekcija.

Antiseptici

Uz zavoje i gaze, svaka kućna apoteka treba da ih ima za sve rane da bi se sprečila infekcija.

Dijetetski suplementi

Uzimanje dijetetskih suplemenata, kao što su vitamini i minerali, povećava opštu otpornost organizma na stresne spoljašnje uticaje i obezbeđuje održavanje fizioloških funkcija organizma. Njihova svrha je da podrže unos hranljivih materija i dopune ishranu supstancama koje organizam ne dobija u dovoljnoj količini normalnim dnevnim unosom hrane, a sve u cilju blagotvornog uticaja na zdravlje.

Šta se dešava u organizmu kad popijemo čašu hladnog mleka uveče ili tokom noći?

Preuzmite android aplikaciju.