Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Шта све треба да имате у својој кућној апотеци

Пандемија нам је протекле две године показала колико је важно да код куће имамо основне лекове и производе прве помоћи за целу породицу.
Фото: Pixabay/Ri_Ya

Иако би код озбиљнијих здравствених тегоба требало да се обратите лекару, за већину мањих здравствених тегоба довољна је кућна апотека. У кућној апотеци најчешће се налазе различити лекови и медицински производи који вам могу помоћи код пролазних и не тако озбиљних тегоба, за које ћете потражити лекарску помоћ само ако те тегобе трају неколико дана или се погоршају.

Приликом организовања кућне апотеке водите рачуна о томе шта у њој имате, који су рокови употребе лекова и медицинских производа и водите рачуна о начину складиштења производа. Пожељно је да лекове држите у оригиналним кутијама које садрже упутства на леку како бисте били сигурни у тачну дозу.

С времена на време проверите рок трајања лекова на вашој полици.

Шта треба да садржи кућна апотека?

Поред термометара и сфигмоманометара, неопходне дневне терапије хроничних болести коју преписује лекар, у кућној апотеци треба да се налазе и лекови за снижавање температуре и смањење болова, лекови против прехладе, лекови за ублажавање проблема са варењем, антисептичка прва помоћ, заштита коже. производи, дијететски суплементи и производи на биљној бази.

Повишена телесна температура, главобоља, повраћање, менструални болови, дијареја, огреботине и посекотине, болови у мишићима изазвани пренапрезањем или вежбањем, оток изазван убодом инсеката су међу најчешћим тегобама због којих нећемо посетити лекара, али ћемо прибегавати лек без рецепта.

У зависности од болести користе се следећи лекови и медицински производи који би требало да буду незаобилазни део сваког домаћинства:
Лекови за смањење температуре и ублажавање болова

Препоручују се препарати који истовремено делују против болова (аналгетици) и снижавају температуру (антипиретици), као што су парацетамол, бруфен или ибупрофен. Добро је да у кућној апотеци имате супозиторије и сируп за смањење температуре, посебно ако имате децу.

Лекови против кашља

Симптоми упале респираторног тракта, као што је кашаљ, могу се лечити у зависности од тога да ли се ради о сувом или продуктивном кашљању. Сирупи, таблете и пастиле смирују кашаљ тако што смањују или блокирају рефлекс кашља, али не утичу на сам узрок кашља, па се обавезно консултујте са лекаром ако симптоми трају дуже од неколико дана.

Капи за очи

Капи које садрже супстанце које могу да умире свраб, црвенило или сувоћу ока. Често се користе као помоћ за тренутно олакшање у случају алергија.

Завоји и газе

Они су неопходни за било коју физичку рану, било да је огреботина или за заустављање мањег крварења или покривање ране како би се спречила инфекција.

Антисептици

Уз завоје и газе, свака кућна апотека треба да их има за све ране да би се спречила инфекција.

Дијететски суплементи

Узимање дијететских суплемената, као што су витамини и минерали, повећава општу отпорност организма на стресне спољашње утицаје и обезбеђује одржавање физиолошких функција организма. Њихова сврха је да подрже унос хранљивих материја и допуне исхрану супстанцама које организам не добија у довољној количини нормалним дневним уносом хране, а све у циљу благотворног утицаја на здравље.

Шта се дешава у организму кад попијемо чашу хладног млека увече или током ноћи?

Преузмите андроид апликацију.