Početna > Novi Sad

Novi Sad Novosadske priče

Šta se „krije“ u novom muzeju u Novom Sadu? (FOTO)

U Novom Sadu nedavno je otvoren Muzej lovstva, tačnije, stalna postavka trofeja Lovačkog saveza Vojvodine. U pitanju je prvi takav muzej u Srbiji.
Foto: Gradske info

Postavka je pre svega omogućena donacijama članova i porodica članova Lovačkog saveza Vojvodine.

Kada uđete u prostorije muzeja, prvo što će vam privući pažnju jeste luster napravljen od jelenskih rogova i kovanog gvožđa.

Težak je oko 400 kilograma, a delo je Dragana Zeca i njegovog sina iz Mladenova.

Pogledom na luster zapazićete i oslikani plafon, na kojem se nalaze Sveti Hubert – zaštitnik lovaca u katoličkom hrišćanstvu, Sveti Jevstatije – zaštitinik lovaca i šuma u pravoslavnom hrišćanstvu, kao i Dijana – rimska boginja lova i Artemida – grčka boginja lova i divljine.

Impresivan je i pogled na jedan od zidova koji je pokriven trofejnim lobanjama srndaća, koje nadgleda jedan preparirani, takođe srndać.

Na ostalim zidovima nalaze se i trofeji ulovljenih evropskih jelena i jelena lopatara, kao i muflona, vrste divlje ovce. Jedan zid odvojen je i za divlje svinje, preciznije, kljove vepra, koje su izložene zajedno sa jednom prepariranom glavom ove vrste.

U centralnom delu glavne prostorije nalaze se dokumenta i slični eksponati. Interesantni su primerci „Lovačkog glasnika“ iz 1929. godine, kao i dokument potpisan od strane Josipa Broza Tita lično.

Možete videti i razne plakete, bedževe i medalje koje su dobili članovi Lovačkog saveza Vojvodine. Neki trofeji osvojeni su u Srbiji, a tu su iz trofeji iz Slovenije, Austrije, Nemačke i ostalih evropskih država.

Porodica dr Miloša Vlahovića, nekadašnjeg advokata i strastvenog lovca iz Bečeja donirala je i njegove članske karte iz prošlog veka. S obzirom da datiraju iz perioda pre, a i posle Drugog svetskog rata, vidi se jasna razlika između onih izdatih u Kraljevini Jugoslaviji i SFRJ.

Ispred glavne izložbene prostorije izložene su i dve droplje. U pitanju su velike ptice koje borave uglavnom na suvim travnatim oblastima. Ova vrsta je ugrožena i ne lovi se već nekoliko decenija, koliko su stari i primerci izloženi u muzeju.

Do njenog istrebljenja došlo je zbog razvoja poljoprivrede i obrađivanja zemljanih površina, a slična situacija je i sa poljskom jarebicom, koja se raširenih krila takođe nalazi na jednom od zidova.

Za sledeći eksponat potrebno je napraviti poseban uvod. Do sada se u svetu održalo svega tri Svetske izložbe lovačkih trofeja, 1937. u Berlinu, i 1971. i 2021. godine u Budimpešti.

Na prvoj izložbi u Berlinu našla se i diorama koju vidite na slici i osvojila je bronzano treće mesto. Diorama je, inače, trodimenzionalni prikaz, u ovom slučaju napravljen od dela preparirane životinje i realističnog scenarija u kom se nalazi.

Foto: Gradske info

Osim jelena, divljih svinja i pomenutih ptica, tu su i patke, zečevi, prepelice i golubovi. Izloženi su i trofeji ulovljenih predatora, kao što su vukovi, šakali, lisice i divlje mačke.

Sve stvari koje smo vam predstavili i još mnogo toga impresivnije je videti uživo nego na fotografiji. U to se možete uveriti i sami ukoliko posetite adresu Jovana Đorđevića 4, gde se nalazi ovaj muzej u sklopu Lovačkog doma Vojvodine. Potrebno je samo da se najavite pozivom na broj: 021457023. Ulaz je potpuno besplatan, a posete možete najaviti od 8 do 14 časova.


Gde Novi Sad krije jednog od najvećih mamuta u Evropi? (FOTO)

Preuzmite android aplikaciju.