Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Шта се дешава с нашим телом када престанемо да једемо бели хлеб

Многим људима је незамисливо да избаце хлеб из свакодневне исхране.
Фото: Pixabay/fancycrave1

Хлеб је основна намирница скоро сваке културе вековима уназад. Међутим, све чешће слушамо о различитим лошим странама белог хлеба.

Хиљаде блогера редовно дели приче о томе шта им се променило у животу откако су престали да једу намирнице које садрже брашно. Према њиховим речима, резултати су невероватни: тен им се пролепшао, смршали су, постали су испуњени енергијом. Ипак, да ли је све то истина?

Хлеб од целог зрна житарице, интегрални хлеб, као и пецива од ражи, овса и мекиња – врло су користни за организам. Међутим, са белим је сасвим друга прича.

Брашно је у 20. веку почело да се производи индустријски и његов квалитет је значајно опао. Зато вам препоручујемо да из исхране изоставите хлеб који се прави од белог брашна.

Бескористан производ

Пшенично зрно је у почетку врло богато витаминима, али у процесу прераде зрна и његовог претварања у брашно, сва та корисна својства нестају. Потпуно прерађено бело брашно задржи само око 30% корисних супстанци, које након две недеље престану да буду активне.

Одсуство укуса

Бели хлеб нема укуса и управо га зато многи обожавају. Не смета вам да осетите укус других намирница које једете заједно с њим – меса, супе, сира. Међутим, бели хлеб их ни не побољшава, као што их побољшавају производи од интегралног брашна.

Токсичност

Узгајање пшенице је савременом свету достигло огромне размере. Да би приноси били што већи и рађали што брже, она се засипа пестицидима. Како би се ослободили глодара и гљивица, произвођачи пшеницу третирају разним хемијским препаратима.

Оно што звучи страшније је то да произвођачи користе исте супстанце за избељивање, које користимо за прање: бензоил пероксид, натријум и калцијум пиросулфат, као и хлор диоксид, а све у намери да брашно буде савршено бело. Увек треба утврдити од каквог је брашна направљен хлеб: рафинисаног или органског јер рафинисано брашно пролази цео гореописани пут.

Осип на кожи

Ако у исхрану уврстите разне врсте производа од брашна, то ће се сигурно одразити на вашу кожу. Осип на кожи је најчешће резултат реакције на глутен који је део хлеба.

Глутен се практично не излучује из организма и таложи се на зидове црева, оштећујући им ресице, тако да оне временом поремете функцију апсорбовања корисних материја.

Проблеми с варењем

За ово опет можемо “окривити” глутен. Он нарушава интегритет ћелија у цревима и тиме изазива низ проблема са системом за варење. Хлеб од целог зрна садржи елемент који је веома важан за људски организам – целулозу. А ње у производима од тзв. висококвалитетног брашна практично нема.

Само 5-6 комада интегралног хлеба на дан, обезбедиће вам дневну потребу за целулозом. Ако желите да задовољите ту потребу воћем и поврћем, мораћете да поједете 14 јабука или 21 шаргарепу или 25 парадајза или 2,3 кг краставаца.

Фото: Pixabay/CordMediaStuttgart
Превремено старење

Сад вам је већ сасвим јасно да цео састав белог хлеба буквално вришти да је то сасвим празна храна, производ сасвим лишен хранљивих материја. Кад живи од хране у којој нема потребних витамина, наш организам не може да одржи свежину и младост.

Због тога љубитељи теста обично изгледају старији него што јесу. Размислите када поново пожелите доручак из пекаре.

Зависност

Бело брашно запањујуће брзо ослобађа шећер у крвоток, а последица тога је ослобађање хормона инсулина.

Појели сте само један комад пецива, али ниво шећера вам је нагло порастао, а онда исто тако брзо опао – и сада се осећате тромо и опет имате жељу да једете брзе угљене хидрате, како бисте се осетили чило. Такви нагли скокови нивоа шећера у крви могу чак довести до дијабетеса.

Фото: Pixabay/jackmac34
Прекомерна тежина и гојазност

Многима је управо овај разлог пресудан да одустану од пецива. Више од 70% људи који сасвим избаце хлеб из исхране, у прве две недеље након тога изгуби на тежини. Сто грама белог брашна садржи само 0,6 г целулозе, а остатак његовог садржаја се приметно таложи на бутинама, боковима и стомаку, у облику масних наслага.

Хлеб има чак виши гликемијски индекс него табла чоколаде, а скроб који се налази у пекарским производима, брзо се разлаже у дигестивном тракту и улази у крвоток као глукоза. Све то значи да ћете ускоро поново осетити глад.

Будите пажљиви и увек пажљиво проучите састав производа који купујете.