Да ли обављање више послова паралелно преоптерећује наш мозак или га, можда, чини јачим?
Многи од нас редовно шетају и разговарају, једу и шаљу поруке или у исто време листају мејлове и прате садржај на телевизији.
Али, само зато што смо у стању да у исто време обављамо више задатака не значи да их радимо добро и квалитетно.
Др Давид Мерил, психијатар и директор Pacific Brain Health Института, тврди да наш мозак није програмиран да “мултитаскује”, односно да ради више ствари одједном.
Истраживачи са Националног института за неуролошке поремећаје идентификовали су област мозга која је задужена за више задатака коришћењем технологије снимања.
У истраживању су открили да, када се људи фокусирају на један задатак, проток крви се усмерава на подручје мозга задужено за тај задатак.
Налази студије открили су да је област мозга која прима повећан проток крви када радимо много задатака префронтални кортекс.
Кад обављамо више задатака, мозак је приморан да стално преусмерава фокус, што на крају доводи до смањених перформанси за сваки задатак.
Ово такође може да утиче и на памћење, пошто мултитаскинг смањује могућност нашег мозга да складишти и дозира долазне информације.
Наука је показала да мултитаскинг смањује продуктивност за 40 одсто, тврде истраживачи са Универзитета Алто. Студија из 2017. открила је да брзина којом мењамо задатке такође може да утиче на неуронску активност.
Ебигејл Новик Хоскин, студент на Универзитету Принстон, објаснила је због чега мултитаскинг у различитим областима не функционише:
– Ходање и говор укључују два различита мождана система, али говор и писање деле исти систем.
Тако ћете моћи да у исто време шетате и разговарате са пријатељем, али нећете моћи да у исто време разговарате са пријатељем и пишете есеј који није у вези са оним о чему вас двоје разговарате.
У другом случају, то је као да имате два воза који покушавају да користе исте шине, али иду у различитим правцима; то једноставно не функционише.
Преузмите андроид апликацију.