Porodično stablo igra veliku ulogu u nasleđivanju bolesti.
Boja očiju, kovrdžava kosa, visina, rupica na bradi, oblik nosa… to su najčešće asocijacije na ono što nasleđujemo od roditelja. Međutim, postoji niz drugih stvari koje možemo naslediti od roditelja, a koje nisu vidljive na prvi pogled.
Osim fizičkih osobina i izgleda, od roditelja možemo naslediti i neka oboljenja, ali i crte karaktera. Sve što se prenosi sa generacije na generaciju prenosi se zahvaljujući dominantnom genu koji je nosilac određenih osobina.
Deca od roditelja mogu naslediti mnoge fizičke karakteristike, kao i bolesti. Dobijamo po dve kopije svakog gena od svakog roditelja, a mutacije u određenim genima su glavni okidač za nasledne bolesti. Prvi na listi naslednih bolesti je svakako holesterol.
Holesterol
Jedan od 500 ljudi ima genetsku mutaciju koja uzrokuje nasledno oboljenje srca koje može izazvati prevremeni srčani ili moždani udar. Nemogućnost porodice da reguliše holesterol nakuplja u krvnim sudovima. Čak ni rigorozne dijete i vežbe ne pomažu, jer su geni ovde uradili svoj posao.
Rak dojke
I dok su oba roditelja možda kriva za holesterol, verovali ili ne, rak dojke nasleđujemo od oca. Naime, svaka osoba se rađa sa BRCA genima i BRCA2 koji ne izazivaju zdravstvene probleme dok ne mutiraju. Žene koje naslede mutaciju jednog ili oba ova gena od svog oca imaju veći rizik od razvoja raka dojke. Ovi geni nisu opasni po zdravlje muškaraca jer je rak dojke retka pojava kod njih, dok se to ne može reći za žene.
Ćelavost
Ako za gubitak kose krivite muški deo porodice, unosite pogrešnu adresu. Gen koji ima ključnu ulogu u ćelavosti nalazi se na Ks hromozomu, koji muškarci uvek nasleđuju od majki, dok žene nasleđuju isti gen od oba roditelja.
Dijabetes tipa 2
Dijabetes tipa 2 najčešće je uzrokovan neurednim načinom života, ali istraživanja pokazuju da čak 6 odsto mladih ima znake ove bolesti, iako nisu vodili užurban život i redovno vežbali. I ovde je problem genetska mutacija, pa je to oblik dijabetesa koji treba na vreme prepoznati i koji se terapijom može kontrolisati godinama.
Intolerancija na laktozu
Netolerancija na laktozu takođe može izazvati velike probleme za celo telo. Manifestuje se jakom vodenastom stolicom koja se pojavljuje ubrzo nakon prvog mlečnog obroka. Ovom prilikom dolazi do značajnog gubitka hranljivih materija, tako da novorođenče ne napreduje dovoljno, dolazi do dehidracije, hipoglikemije i acidoze. Nakon uvođenja dijete bez laktoze, simptomi prestaju, dete dobija na težini, normalizuje se rast i razvoj. Urođena netolerancija je retka, ali 65 odsto odraslih iskusilo je loše varenje nakon konzumiranja mlečnih proizvoda, ta osetljivost se smanjuje sa godinama.
Problemi sa srcem dolaze od majke
Ako je vaša majka imala problema sa srcem, 20 posto je veća verovatnoća da ćete ih i vi imati.
Šest tipova toksičnih majki koje „guše“ decu – moguće je da se u jednom prepoznajete
Preuzmite android aplikaciju.