Svemir je skoro savršen vakuum, gotovo bez materije i sa izuzetno niskim pritiskom. U svemiru, zvuk se ne prenosi jer nema molekula dovoljno blizu jedan drugome da prenosi zvuk između njih.
Ne baš prazni, komadići gasa, prašine i druge materije lebde oko “praznijih” oblasti univerzuma, dok u naseljenijim regionima mogu da se nalaze planete, zvezde i galaksije.
Niko ne zna tačno koliki je svemir.
Mi merimo velike udaljenosti u svemiru u „svetlosnim godinama“, što predstavlja razdaljinu koja je potrebna svetlosti da pređe za godinu dana (9,3 triliona kilometara).
Naučnici su dugo znali za sudbinu našeg Sunčevog sistema, a verovatno i za sudbinu same Zemlje.
28. Jula 2061. -Možemo očekivati da Halejeva kometa ponovo prođe pored naše planete.
23. Marta 2178. – Pluton će završiti okretanje oko Sunca. Plutonu je potrebno 248,09 zemaljskih godina da završi jednu orbitu oko Sunca.
16 Marta 2880. – Postoji velika verovatnoća da će Asteroid ” 1950 DA” pogoditi Zemlju.
Za 3600 godina “Crveni patuljak” će proći blizu Sunca. Crveni patuljak je najmanja i najhladnija vrsta zvezde. Crveni patuljci su daleko najčešći tip zvezda na Mlečnom putu, barem u blizini Sunca, ali zbog njihovog malog sjaja, pojedinačni crveni patuljci se ne mogu lako uočiti. Za sto hiljada godina sva sazvežđa postaće neprepoznatljiva.
50 miliona godina – Mars će dobiti prstenove isto kao i Saturn.
240 miliona godina – Napravićemo jednu orbitu (krug) oko galaktičkog centra.
3 milijarde godina – Sunce se širi i sav život na Zemlji nestaje.
5 milijardi godina – Dolazi do spajanja Mlečnog puta i Andromede.
Preuzmite android aplikaciju.