Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Шта музика може открити о нашем уму?

Музика је моћно средство за приступ информацијама о нама самима.
Фото: Pixabay/whoalice-moore

Две недавне студије понудиле су нове увиде у то како се наше омиљене песме односе на наше памћење и нашу личност и како те везе могу учинити живот бољим.

Слушање омиљене или познате песме може вас тренутно „пребацити“ у други тренутак вашег живота, са запањујуће јасним детаљима. И није само ствар развијене маште ума, већ постоје научни докази да наши умови везују музику за памћење.

Корисна веза између музике и лечења пацијената са Ахеимеровом болешћу или деменцијом. Утврђено је да стално слушање музике која има лично значење побољшава прилагодљивост мозга код пацијената са раном стадијумом Алцхајмерове болести или благим когнитивним оштећењем.

Слушање Моцартове музике може смањити епилептичне нападе, сматрају научници

Слушање музике са посебним значењем стимулисало је неуронске путеве у мозгу који су им помогли да одрже виши ниво функционисања, каже Мајкл Таут, један од аутора студије коју су спровели истраживачи са Универзитета у Торонту.

Ове песме су имале јединствено значење, попут музике уз коју су људи плесали на свом венчању, и довеле су до повећања перформанси памћења на тестовима. Налази би могли да подрже укључивање терапије засноване на музици у лечењу пацијената са когнитивним оштећењем у будућности. Промене су биле најизраженије у префронталном кортексу, познатом као контролни центар мозга, где се одвија одлучивање, моделовање друштвеног понашања, испољавање личности, планирање сложеног менталног понашања. Разлике у слушању познате музике везане за успомене и нову музику коју никада нисте слушали Када су пацијенти чули музику која им је била блиска, она је покретала музичку неуронску мрежу која је повезивала различите регионе мозга, на основу магнетне резонанце снимљене пре и после слушања музике.

То је било другачије него када су чули нову, непознату музику, која је покренула само одређени део мозга који је био подешен да слуша.

У студији је учествовало 14 учесника, укључујући шест музичара, и слушали су посебно припремљене листе песама сат времена дневно током три недеље.

Али ти учесници су били исти као у ранијој студији која је идентификовала неуронске механизме за очување сећања везаних за музику код оних који су искусили рани когнитивни пад.

„Било да сте професионални музичар или никада нисте свирали ниједан инструмент, музика је кључ за приступ вашем памћењу, вашем префронталном кортексу“, рекао је Таут у изјави.

Рекао је и да је све веома једноставно када је музика у питању. „Наставите да слушате музику коју сте волели цео живот. Ваше омиљене песме свих времена, они делови који су вам посебно важни, јер је то заправо гимнастика за ваш мозак“, додао је Таут.

Kućni aparati koji troše najviše struje, za jednog od njih bi malo ko rekao

Преузмите андроид апликацију.