Sve više mladih se danas umesto knjiga opredele za to da slobodno vreme provedu na telefonu čitajući kratke i jednostavne sadržaje ili uređujući društvene mreže.
Interesovanje za određenu literaturu i koncentracija koja se nekada podrazumevala, sada se kod mlađih generacija često dovodi u pitanje.
Iako mladi danas sve više vremena provode na društvenim mrežama, na istim postoje određeni trendovi uz pomoć kojih poznati influenseri daju predloge knjiga. Na taj način motivišu mlađe generacije da stvaraju čitalačke navike.
„Na primer čitaju klasike, što u današnje vreme možda i nije toliko popularno ali Dostojevski je jedan od vodećih klasika koji je često na listi naših čitalaca. Zatim uzimaju naše klasike Momu Kapora ili recimo Selimovićevu ,,Tvrđavu“, rekla Monika Mašerović, bibliotekar Gradske biblioteke.
Prema iskustvima prodavaca, mladi se uglavnom opredele za naučnu fantastiku ili biraju ljubavne romane i popularne knjige iz psihologije. Uz pomoć njih rade na raznim tehnikama samopouzdanja. Otkrivaju govor tela i biraju knjige koje mogu uzrokovati nezadovoljstva i pružiti im početnu pomoć u pronalasku rešenja.
Rezultati poslednje Studije o mladima iz 2019. godine donose poražavajuću statistiku. Od hiljadu mladih ispitanika 18 posto, odnosno jedna petina nije nikada pročitala nijednu knjigu.
Preuzmite android aplikaciju.