Početna > Sport > Fudbal
Fudbal

Šta čeka Orlove u utakmici odluke, ko su Jakinovi Švajcarci?

Reprezentacija Srbije sastaće se sa Švajcarskom u „biti ili ne biti“ meču Grupe G u Dohi u petak od 20 časova. Jasno je da samo pobeda vodi Orlove u nokaut fazu Mundijala.
Foto: Tanjug/AP/Hassan Ammar

Još od 1998. Srbija nije igrala plej-of Svetskog prvenstva, ali bez obzira na to u ovaj Mundijal izabranici Dragana Stojkovića su ušli samouvereni da će ostvariti glavni cilj – plasman među 16 najboljih. Posle poraza od Brazila i remija sa Kamerunom ovi planovi su se znatno uzdrmali, ipak porazom Švajcarske od Brazila, Srbija je dobila priliku da uhvati „poslednji voz“ za narednu fazu.

Igra naše reprezentacije nije bila sjajna na ovom prvenstvu, ali je bilo i dobrih momenata u meču sa Kamerunom. Na Piksiju je da pripremi momke za duel sa Švajcarskom te se u njegove planove nećemo mešati.

Svi smo gledali reprezentaciju Srbije i u kvalifikacijama za Katar i u Ligi nacija, kao i sada na Svetskom prvenstvu, te se nećemo pridružiti mnogobrtojnim sportskim analitičarima i ući u analizu naše reprezentacije.

Foto: Tanjug/AP/Hassan Ammar
U ovom tekstu pozabavićemo se našim rivalima u najvažnijoj utakmici u poslednje 4 godine. Analiziraćemo reprezentaciju koja nam je donela najviše bola na Mundijalu u Rusiji 2018. godine – Reprezentaciju Švajcarske.

Švajcarska je sada već na glasu kao ozbiljna evropska reprezentacija. Pobede protiv Portugala i Španije u ligi nacija same po sebi govore dovoljno o kvalitetu ekipe Murat Jakina.

Pošto je učvrstila svoje prisustvo na Svetskom prvenstvu poslednjih godina, izdanje u Kataru predstavlja peti uzastopni nastup na Mundijalu za Švajcarsku. što je ujedno i najbolji niz u njihovoj istoriji. U poslednjih 38 kvalifikacionih utakmica za Svetsko prvenstvo  izgubili su samo jednu od Portugala u oktobru 2017. godine. I pored dobrih rezultata u kvalifikacijama na samom Mundijalu nisu uspeli da odu dalje od 1/8 finala (2006, 2014 i 2018), dok su u Južnoj Africi 2010. pokleknuli već u grupnoj fazi.

Svi se sećamo utakmice protiv Švajcarske u Rusiji 2018. godine i bolnog poraza koji nas je ostavio u potrazi za čudom u poslednjem kolu protiv Brazila. Iako se i po igračkom, ali i trenerskom kadru sadašnja selekcija Švajcarske razlikuje od one u Rusiji, mentalitet i stil igre se nije promenio.

Odlaskom Vladimira Petkovića sa klupe, Švajcarska je ostala sa nezahvalnim zadatkom pronalaženja odgovarajuće zamene. Na sreću, njegov naslednik, Murat Jakin, pokazao se pravim izborom.
Foto: Laurent Gillieron/Keystone via AP

Pod Jakinom, Švajcarska je imala izuzetnu kampanju kroz kvalifikacije za Svetsko prvenstvo. Bez poraza u grupi, uspeli su da favorizovanu Italiju pošalju u baraž. Njegov tim je takođe sinonim za stabilnu i kompaktnu odbranu, što se ogleda u malom broju primljenih golova. U osam mečeva kvalifikacija za Svetsko prvenstvo, Švajcarska je postigla 15 golova i primila samo dva.

Jan Zomer je sažeo Jakinovu filozofiju na sledeći način: „On stavlja veliki naglasak na razgovore licem u lice i dobar timski duh. Takođe gleda na odbranu sa tačke gledišta centarhalfa, što mislim da je mudro.“

Jakin u svojoj selekciji ima roster igrača, kao da je on sam birao tim, ne služeći se samo igračima rođene u granicama Švajcarske. Može se reći da je to delimično i istina, budući da u reprezentaciji Švajcarske nema puno Švajcaraca, već izgledaju kao grupa dobro organizovanih profesionalaca.

Foto: Tanjug/AP/Hassan Ammar

Od odbrane sve kreće, sredina terena se ne preskače, pa kroz posed pokušavaju da stvaraju šanse opasne po gol protivnika. Zadnja linija veoma dobro funkcioniše, na čelu sa iskusnim golmanom Janom Zomerom koji predstavlja pravi zid među stativama „sajdžija“ još od Mundijala u Brazilu 2014. godine.

Ispred njega je njegov saigrač iz Borusije Menhengladbaha Niko Elvedi, u paru sa štoperom Mančester Sitija, Akandžijem. Na bekovskim pozicijama su Sidmar Vidmer i iskusni Rodrigez.

O veznom redu ne treba trošiti reči, kostur tima predstavlja Granit Džaka, koji ove godine u dresu Arsenala pruža odlične partije i predstavlja neizostavan deo Artetinog plana. Sa njim u paru igra 30 – godišnji fudbaler Notingem Foresta Remo Frojler.

Foto: Tanjug/AP/Ebrahim Noroozi

U ofanzivnoj liniji tu je Ajntrahtova osmica Đibril Sou, kao i brzonogi Ruben Vargas koji ukoliko dobiju previše prostora mogu da naprave ozbiljan problem protivniku. Na desnom krilu menjaju se Šaćiri i 20-godišnji Fabijan Rider, ipak očekivano je da se Jakin odluči za iskusnijeg Šaćirija za duel protiv Srbije. U špicu je poverenje  zadobio jedini dosadašnji strelac Švajcarske na turniru – Brel Embolo, napadač Monaka.

Ne treba zaboraviti ni na sjajne džokere u napadu kojima raspolaže Jakin, Noa Okafor i Haris Seferović mogu itekako doprineti napadu svoje ekipe. Dok je uloga Seferovića, rezervisana za ulazak sa klupe, ne bi bio prevelik šok da se u petak eksplozivni Okafor nađe među startnih 11 protiv Srbije umesto Emboloa. To bi značilo da će Švajcarska iz kontranapada vrebati svoju priliku protiv Srbije, što je i logično s obzirom na to da im treba samo bod iz ovog susreta.

Upravo kao proizvod odlične organizacije Švajcarci su dobili svoj zaštitni znak – čvrstu odbranu. Nju su još jednom demonstrirali u dva pomenuta meča sa Kamerunom i Brazilom.
Foto: Tanjug/AP/Andre Penner

Komentari da sačuvana mreža protiv Kameruna nije adekvatni „reper“ za dobru odbranu, padaju u vodu posle postignuta 3 gola Srbiji.

Što se tiče meča sa Brazilom, Švajcarci su im dozvolili mnogo manje prostora, nego naši fudbaleri, ali su Brazilci i bez Nejmara pokazali da mogu da pronađu put do Zomerovog gola. Pored poništenog pogotka Vinisijusa i Kazemiro je našao put do mreže Švajcarske u 83. minutu susreta, te je Titeova ekipa dokazala da je Švajcarska odbrana ipak ranjiva.

Tamo gde Srbija ima prednost u odnosu na Švajcarce jeste napad. Švajcarska je mogla da postigne više od jednog gola protiv skromne odbrane Kameruna, ali nije stvorila ni približan broj prilika kao Srbija. Protiv Brazila Švajcarci gotovo da nisu imali ozbiljno organizovanu akciju u napadu, nisu ni Orlovi stvorili kolosalnu šansu, međutim ostavili su mnogo bolji utisak od napada Švajcarske u susretu sa istim protivnikom.

Međutim, odbrana Srbije je ta koja u ovom susretu mora da dokaže svoj kvalitet, napad je probijao i odbranu Portugala u Lisabonu, ali bez defanzive teško da Orlovi mogu do pobede.

Murat Jakin je najavio da će ići na pobedu protiv Srbije, međutim verovatno će svoje gol šanse čekati iz kontri.
Foto: Tanjug/AP/Darko Bandic

Na Srbiji je da napada, ali disciplinovano. Prebacivanje težišta na protivničku polovinu i konstantni pritisak na defanzivce Švajcarske, ali da se ne ponove greške iz meča sa Kamerunom i dozvole laki kontranapadi.

Jakin je izašao sa 4-2-3-1 formacijom u oba dosadašnja meča na Mundijalu, pa je verovatno neće menjati ni protiv selekcoije Srbije. U ovoj formaciji je Džaka pivotalni igrač i sve se vrti oko njegovog učinka na sredini. Ne smemo mu dozvoliti da „secka“ napade Srbije. Njegov duel sa Sergejom može biti i presudan u odlučivanju pobednika ovog meča.

Na Draganu Stojkoviću je da izabere aktere za ovaj susret, na igračima je da pokažu svoj kvalitet, na nama je da navijamo, a na Srbiji je da pobedi i plasira se u 16 najboljih na Mundijalu u Kataru.

Fudbalska pravila za koja niste znali (VIDEO)

Preuzmite android aplikaciju.