Дијалог Београда и Приштине ће се наставити 15. јуна 2021. године у Бриселу. Биће то први сусрет српског председника Александра Вучића и новог шефа привремених приштинских институција Аљбина Куртија.
Пошто је преговарачки процес на релацији Београд – Приштина већ годинама паралисан, тешко је очекивати неке спектакуларне резултате од највљеног састанка.
Заједница српских општина?
Српска страна ће свакако поставити питање формирања Заједнице српских општина, као предуслов за наставак дијалога, док ће Албанци инсистирати на признавању самопроглашене косовске независности од стране Београда.
Све то нам говори да се преговори налазе у пат позицији и да ће европски посредниик, Мирослав Лајчак, имати нимало лак задатак да тај процес откочи и убрза.
Изјаве званичника ЕУ уверавају нас да ни њихова очекивања од најављеног састанка нису превелика.
Сама чињеница да су недавно одржани косовски избори за епилог имали промену владе у Приштини и да је претходног вођу албанског преговарачког тима Абдулаха Хотија заменио садашњи премијер Аљбин Курти, представља нову реалност.
За почетак очекује се упознавање шефова две делегације, а затим њихово заједничко суочавање са стратегијом европског посредника за дијалог, Мирослава Лајчака.
Наиме, претходних недеља чуле су се поруке да је коначан договор између Београда и Приштине на само могућ, него чак да се може десити пре краја године.
Узмемо ли у обзир сву комплексност косовског Гордијевог чвора, да се ту ради о вишедеценијском проблему, кроз који се преламају различити национални, верски, политички и државно – правни интереси, онда не може, а да нас тај оптимизам Мирослава Лајчака не изненади.
Поготово када знамо да се ради о човеку који је у својој завидној дипломатској каријери провео доста времена службујући на овим просторима и самим тим спада у изузетног познаваоца балканских прилика.
Веће ангажовање ЕУ и САД?
Највероватније да је Лајчаков оптимизам последица жеље да се ствари покрену са „нулте тачке“. Наступајући са том, можда и претераном дозом самопоуздања, он покушава да подстакне најважније центре моћи у Европи и САД да се по овом питању више ангажују.
Односно, он шаље поруку великим силама да је договор Београда и Приштине могућ, али да је за његову реализацију неопходан њихов снажан притисак на обе заинтересоване стране.
Међутим, Лајчак и те како мора бити свестан да утицај западних центара моћи има своје лимите, и то пре свега када говоримо о Србији.
Позиција наше земље по питању Космета зависи од Русије и Кине, односно њихове подршке у Савету безбедности УН, а не од западних држава, које су махом признале самопрокламовану косовску независност.
Самим тим, европски посредник не може да се ослони искључиво на притисак Запада и наметање неког решења, поготово против воље званичног Београда.
Мапа пута будућег дијалога.
Лајчаку, управо зато, једино преостаје да овај дуго очекиван сусрет српске и албанске делегације искористи за дефинисање мапе пута будућег дијалога. Статусно питање, као најтеже, треба оставити за сам крај, а преговоре усмеравати ка ставкама по којима је могуће постићи неке договоре.
Свакако, то су имовинско – правни односи, економска потраживања, судбина несталих лица, слободе кретања и све оно што ће олакшати живот и Срба и Албанаца.
Када се те ствари реше и живот свих националних заједница буде нормализован, питање како ко тумачи коначан статус Космета постаће мање битно. Следствено томе и опасност од неког новог међуетничког сукоба свешће се на минимум.
У супротном, уколико Лајчак одмах покуша да наметне решавање коначног статуса Космета, преговори су осуђени на пропаст, јер је то можда и једино питање око кога ни једна страна није спремна на компромис.
Косово и Метохија, у том случају, остали би у статусу „замрзнутог конфликта“, где се две међусобно супростављене стране чврсто држе својих већ одавно ископаних ровова, међусобно слабо или уопште не комуницирају и чекају да проблем у једном тренутку поново ескалира.
Поменути сценарио не иде на руку ни Србима ни Албанцима, али ни ЕУ. У сваком случају Лајчак је на потезу.
Аутор: Срђан Граовац
Ставови изнешени у овом тексту су ауторови и могуће је да исти не представљају ставове наше редакције.
Преузмите андроид апликацију