Kada je crnogorski predsednik Milo Đukanović na konferenciji za štampu 12. aprila ove godine, nakon sastanka sa makedonskim predsednikom Stevom Penderovskim, optužio Srbiju da skriva osuđene za kriminalne radnje, nije bilo teško zaključiti na koga misli.
Prozvanim se osetio Svetozar Marović, dugogodišnji i jedan od najbližih saradnika sadašnjeg crnogorskog predsednika.
Marović je obavljao najvažnije funkcije u Crnoj Gori, ali i zajedničkoj državi. Bio je predsednik državne zajednice Srbije i Crne Gore uoči njenog raspada. Obavljao je dužnost narodnog poslanika i predsednika Skupštine Crne Gore. Takođe, bio je poslanik i na saveznom nivou, kao i član predsedništva Crne Gore. Pripadao je toj mlađoj gardi crnogorskih komunističkih kadrova, koji su se uzdigli osamdesetih godina i bili u partnerskim odnosima sa Slobodanom Miloševićem.
Ipak, bez obzira na sve pomenute funkcije, za Marovića je najvažnije bilo to što je godinama bio jedan od najbližih saradnika Mila Đukanovića. Milo i Sveto, pod vođstvom Momirom Bulatovića, rušili su stare crnogorske komuniste, da bi se potom pomenuti dvojac obračunao i sa dojučerašnjim nadređenim u tom trijumviratu. Nakon toga vodili su Crnu Goru ka secesiji i uspostavljanju nezavisne i suverene države. Istovremeno predstavljali su alfu i omegu unutrašnje političke dinamike u toj zemlji.
I dan danas se raspravlja o tome šta je predstavljalo uzrok njihovog razlaza i zašto se svemoćni gospodar Crne Gore odlučio na surov obračun sa svojim dojučerašnjim najbližim saveznikom.
Najverovatnije je posredi bila borba za dominaciju i strah Đukanovića da bi Marović mogao da ga zameni. Uzmemo li u obzir autoritet Marovića u DPS-u i činjenicu da je bio upućen u najosetljivije ekonomske i političke procese u Crnoj Gori, to ni ne treba da nas iznenađuje.
Do konačnog obračuna došlo je 2015. godine, kada je Marović uhapšen pod optužbom da se nalazio na čelu kriminalnog klana u Budvi, koji je vršeći mahinacije sa kupovinom zemlje i nekretnina stekao milionsku protivpravnu korist. Važno je napomenuti da Marović nije jedini uhapšen u tom procesu, već i njegov sin, brat kao i drugi članovi porodice. Svetozar Marović je priznao krivicu i osuđen je na tri godine i deset meseci zatvora. Međutim, pod opravdanjem da se nalazi na lečenju u Srbiji i dan danas izbegava služenje kazne.
Inače, Marović stoji na stanovištu da je čitav taj proces bio montiran i da je njegovo priznanje krivice iznuđeno. Tačnije, odgovornost je navodno preuzeo na sebe kako bi zaštitio ostale članove porodice.
Nakon smena vlasti u Crnoj Gori, posle avgustovskih izbora 2020. godine, pitanje izručenja Marovića je nanovo aktuelizovano. Deluje da novi vlastodršci u Podgorici u Svetozaru Maroviću vide najboljeg mogućeg svedoka saradnika u obračunu sa sadašnjim predsednikom. Nekog ko bi iz prve ruke mogao da svedočio o svim nepočinstvima višedecenijskog gospodara života i smrti u toj državi.
Odluka SAD od 11. aprila da stave Marovića na svoju „crnu listu“ korumpiranih pojedinaca, čija imovina će se naći pod udarom sankcija zvaničnog Vašingtona, uzburkala je strasti. Dan kasnije Đukanović je na već pomenutoj konferenciji za štampu sa Penderovskim iskoristio novinarsko pitanje na tu temu da još jednom napadne Srbiju. Poslao je poruku da je zvanični Beograd odgovoran zato što Marović nije u zatvoru. Međutim, Marović je to doživeo kao još jedan napad bivši prijatelj, te mu nije ostao dužan. Uzvratio je otvorenim pismom u kome je predsednika Crne Gore direktno optužio za kriminal i korupciju.
Čini se da je tim potezom Svetozar Marović odlučio da se otvoreno preporuči za svedoka saradnika.
Sadržaj pisma nas obaveštava da je Marović spreman da svedoči o konkretnim korupcionaškim i kriminalnim aferama sadašnjeg crnogorskog predsednika. Uostalom, pojedine pikanterije je već izneo, ali mnogo važnije je ono što još uvek nije rekao. Verovatno to čuva kao adut u eventualnim pregovorima sa tužilaštvom. Jer, pošto se već našao pod udarom SAD, Marović će zasigurno potražiti način da se zaštiti. U ovom trenutku deluje da pravosuđu svoje zemlje i Amerikancima nema ništa vrednije da ponudi od svog bivšeg prijatelja.
Autor: Srđan Graovac
Stavovi izneti u ovom tekstu su autorovi i moguće je da isti ne predstavljaju stavove naše redakcije.
Prethodni autorski tekst Srđana Graovca možete pročitati ovde:
Preuzmite android aplikaciju.