Početna > Blog
Blog Srbija

Srđan Graovac: Kurtijev obračun sa Srbima

Nakon povlačenja Srba iz kosmetskih institucija bilo je i više nego jasno da se situacija u južnoj srpskoj pokrajini dramatizuje.
Foto: Gradske info

Naime, odbijanje albanskih političkih struktura da formiraju Zajednicu srpskih opština (ZSO), predstavljalo je konstantno kršenje Briselskog sporazuma. Međutim, kap koja je prelila čašu i naterala Srbe da napuste pokrajinske institucije nije bila to gotovo desetogodišnje iščekivanje da potpisano u Briselu bude i sprovedeno u delo, već nasilje koje Kurti i njegovi saučesnici neprekidno sprovode nad tamošnjim Srbima.

Fokus pažnje Aljbina Kurtija usmeren je na sever Kosmeta iz jednog jednostavnog razloga, a to je želja da se razbije to najjače i najkompaktnije uporište srpske zajednice na KiM. Naime, Kurti je svestan da se Srbi južno od Ibra nalaze u enklavama, okruženi Albancima, i da je njihov manevarski prostor i više nego sužen. Međutim, Srbi na severu su nešto sasvim drugo. Kompaktni, dobro organizovani i direktno oslonjeni na užu Srbiju, oni predstavljaju političko središte borbe srpskog naroda za opstanaka na KiM.

Samim tim, da bi „slomio“ Srbe na Kosmetu Kurti prvo mora uništiti njihovo najjače uporište, a to je „sever“.

Preduslov da u tome i uspe, jeste da razbije Srpsku listu, kao centar okupljanja, samoorganizovanja i samoodbrane srpskog naroda na Kosmetu. Upravo zato, prethodnih nedelja postali smo svedoci brutalne represije koju Kurtijeve snage sprovodi nad kosmetskim Srbima.

Hapšenja bivših policajaca koji su napustili prištinske institucije, informacije o postojanju spiskova na kojima su desetine kosmetskih Srba optuženih za ratne zločine ili navodne kriminalne radnje, ništa je drugo nego deo strategije zastrašivanja i razbijanja jedinstva Srba na tom prostoru. Naime, Kurti na ovaj način šalje direktnu preteću poruku svakom „neposlušnom“ Srbinu, da se veoma lako može naći na njegovom spisku ili u albanskom kazamatu, ukoliko se samo usudi da mu se suprotstavi.

Istovremeno, Kurti u prištinsku vladu uvlači njemu lojalne Srbe poput Rade Trajković i Nenada Rašića, koji imaju zadatak da odigraju ulogu „dobrog policajca“ u procesu disciplinovanja Srba na severu pokrajine.

Naime, Kurti očigledno računa da bi se nakon proterivanja i zatvaranja istaknutih Srba na severu, bar deo zastrašenog srpskog stanovništva, okrenuo Trajkovićki i Rašiću. Time bi njegov uticaj na severu pokrajne bar delimično porastao, što bi za albanski faktor bila značajna pobeda. Takođe, ukoliko bi ovakvim nasilnim akcijama uspeo da podeli Srbe na one koji su za direktan oružani otpor i one koji su za taktički, mudriji, pristup prema Kurtijevim merama njegov uspeh bi bio značajno veći.

Upravo zato Kurti i Osmani su odložili izbore u severnim opštinama, planirane u decembru, za april naredne godine. I nije na takvu odluku uticao jedino pritisak Zapada, koji takođe ne treba zanemariti, nego činjenica da na njihove izbore niko ne bi izašao. Samim tim, to bi za albanske vlasti u Prištini bio samo još jedan politički poraz. Ovako, dali su sebi vremena da svoju nasilnu strategiju sejanja podela među Srbima na severu pokrajine postepeno sprovedu u delo.

Što je najgore, sada deluje da su i zapadne sile prihvatile ovu Kurtijevu taktiku. Nije tajna da su i njima Srbi na severu „kost u grlu“.

Neko koga smatraju remetilačkim faktorom u njihovom projektu stvaranja nezavisnog Kosova. Tamošnji Srbi, za njih su produžena ruka Beograda i samim tim njihovo „slamanje“ i stavljanje pod kontrolu prištinskih vlasti je i više nego dobrodošlo.

Zato, možemo zaključiti da u narednom periodu Srbe na Kosmetu čekaju pakleni izazovi. Neminovno će se suočiti sa sve jačim terorom Kurtijeve soldateske, na šta će KFOR, EULEKS i celokupna zapadna javnost ostati nemi. Na taj način SAD i EU će Kurtiju dati vreme da svoj naum sprovede u delo, duboko svesni da na taj način istovremeno vrše pritisak i na Beograd, da pokaže „kooperativnost“ prema njihovim planovima za Kosmet.


Autor: Srđan Graovac

 

Stavovi izneti u ovom tekstu su autorovi i moguće je da isti ne predstavljaju stavove naše redakcije.

 

Prethodni autorski tekst Srđana Graovca možete pročitati ovde:

Srđan Graovac: Kina, SAD i japanska strategija bezbednosti

Preuzmite android aplikaciju.