Početna > Blog
Blog Svet

Srđan Graovac: Kineskih dvanaest tačaka

Dok se svet pripremao da na godišnjicu eskalacije rata u Ukrajini analizira dosadašnje vojne, političke i ekonomske posledice tog sukoba, Kina se postarala da se bar malo razgovara o miru.
Foto: Gradske info

Naime, u trenutku dok se i Rusija i Ukrajina pripremaju za novu ofanzivu, dok se spremaju novi paketi sankcija, dok pritisci na zemlje koje se nisu svrstale rastu, ova mirovna inicijativa došla je kao redak glas razuma u svetu obuzetom ludilom ratne euforije.

Naravno da ova kineska mirovna inicijativa otvara određena pitanja. Prvo, zašto je Peking odlučio da izađe sa svojim mirovnim planom, a drugo, kolike su šanse za uspeh?

Kada govorimo o pitanju zašto, svakako da treba razumeti politički trenutak u kome se Kina nalazi.

Naime, kinesko rukovodstvo je pod konstantnim pritiskom da se konačno opredeli, odnosno da izabere stranu u ovom sukobu. Neretko se mogu čuti pretnje iz SAD-a da će Kina snositi teške posledice ukoliko bude pomagala Rusiji da izbegne sankcije Zapada ili ukoliko pak bude isporučivala oružje Moskvi. Uzmemo li u obzir primarni značaj zapadnog tržišta za kinesku robu, ali sa druge strane i stratešku bezbednosnu povezanost sa Rusijom, Kini nikako nije u interesu da se svrstava u ovom sukobu.

Zato i nema sumnje da je Kinu na pokretanje mirovne akcije navela svest da dalja eskalacija upravo i nju dovodi u sve težu poziciju, terajući je da se opredeljuje između Zapada i Rusije.

Takođe, treba naglasiti da je Kina ovu inicijativu iskoristila za jedan snažan diplomatski prodor u međunarodnoj geopolitičkoj areni, odnosno, kao sredstvo za jačanje međunarodnog ugleda i uticaja. Najbolje se to može zaključiti iz prve tačke kineskog mirovnog predloga, koji naglašava neophodnost poštovanja suvereniteta svih zemalja.

Deluje da je Kina isticanjem važnosti očuvanja suvereniteta istakla svoju moralnu superiornost u međunarodnoj geopolitičkoj areni u odnosu i na Zapad i na Rusiju, koje se nisu proslavile u poštovanju istog.

Na ovaj način Peking se predstavlja kao branilac ne samo međunarodnog prava, nego i prava malih naroda, kojima su međunarodne norme jedina zaštita u odnosu na velike sile i njihovo agresivno delovanje. Nema sumnje da se ovakav predlog uklapa u planove NR Kine, da u narednom periodu igra značajniju ulogu u međunarodnim odnosima.

Upravo zato, ovaj kineski mirovni plan u 12 tačaka dočekan je na nož i to prevashodno od strane Zapada. Čak ne od strane Ukrajine, čiji predsednik  Zelenski u kineskoj inicijativi vidi okvir za zaštitu suvereniteta svoje zemlje, dok Zapad očigledno uočava opasnost za sopstvene planove.

Što se tiče Zapada, ovaj rat ima mnogo veći ulog od Ukrajine, a to je Rusija. Hteli da to javno priznaju ili ne zapadnjacima je zasmetala ne samo prva tačka, već i deseta. Naime u toj tački Kinezi traže ukidanje jednostranih sankcija, jer sankcije mogu uvesti samo UN, a nikako jedna zemlja ili grupa država. Međutim, za SAD i njihove saveznike sankcije su glavno oružje u politici slamanja Rusije i zato nemaju nameru da ga se odreknu, pa makar rat u Ukrajini sutra bio okončan.

Rusija je, za razliku od Zapada, pozdravila ovu mirovnu inicijativu.

Međutim, čini se pre zato što ona dolazi od zemlje koja im je posebno važna, nego zato što im se sviđa sadržina predloga. Da, ima tu dobrih stvari za Rusiju, poput pomenute desete tačke, ali prva tačka je nešto što i stratezima u Kremlju predstavlja kost u grlu. Zato je ruska strana podršku kineskom predlogu propratila stavom da se mora uvažiti i situacija na terenu, odnosno, dosadašnje ruske tekovine rata.

U svakom slučaju, odlučna volja da se krene putem mirovnih pregovora na bazi kineskih 12 tačaka ne postoji ni u Moskvi, a pogotovo ne na Zapadu. Pošto Ukrajina nema taj luksuz da protivreči svojim zapadnim saveznicima, jasno je da ova inicijativa nema šansu za uspeh. Upravo zato njenu najveću vrednost trebamo sagledavati kroz prizmu pokušaja afirmacije NR Kine kao globalnog lidera, zaštitnika međunarodnog prava i interesa malih naroda.


Autor: Srđan Graovac

 

Stavovi izneti u ovom tekstu su autorovi i moguće je da isti ne predstavljaju stavove naše redakcije.

 

Prethodni autorski tekst Srđana Graovca možete pročitati ovde:

Srđan Graovac: Bajden ponovo u Poljskoj

Preuzmite android aplikaciju.