Početna > Blog
Blog Svet

Srđan Graovac: Kina je izabrala stranu

Od februara meseca prošle godine i eskalacije rata u Ukrajini, a naročito nakon što je postalo jasno da je zapadna strategija brzog ekonomskog slamanja Rusije doživela fijasko, sve oči sveta usmerene su ka NR Kini.
Foto: Gradske info
Zapadni saveznici su morali preći na „plan B“, a to je taktika dugoročnog iscrpljivanje Rusije, i nema sumnje da je u takvim okolnostima važnost Kine dramatično porasla.

Naime, sada je potpuno jasno da će uspeh Zapada u ratu protiv Rusije zavisiti od toga kako će se NR Kina pozicionirati u ovom sukobu. I to ne samo kada govorimo o kupovini ruskih energenata, koji su važna stavka za državni budžet vlade u Moskvi, a kojih se Kina svakako neće odreći, nego pre svega o prodaji sofisticiranih tehnologija koje su dragocene za dalji razvoj Rusije.

Nema sumnje da Zapad računa da bi sankcijama na rusku naftu možda mogao da zada i fatalni udarac ruskoj ekonomiji. Međutim, kako vreme prolazi, postaje sve jasnije da se one zemlje koje spadaju u najveće globalne potrošače, a to su Kina i Indija, neće odreći jeftinijih ruskih energenata i samim tim neće podržati planove Zapada. Sledstveno tome, Rusija će zbog pada cene energenata trpeti posledice, ali one svakako neće biti fatalne. Nema sumnje da se bez podrške Kine i Indije Rusiji na energetskom planu ne može zadati konačan udarac.

Međutim, ono što je za Zapad u ovom trenutku bar podjednako važno kao i energetsko pitanje, jesu visoke tehnologije.

Naročito one komponente neophodne za proizvodnju u vojnoj industriji. Nema sumnje da je ta tehnologija temelj sveukupnog razvoja i da je bez mikročipova danas teško zamisliti svet. Gotovo svi elektronski uređaji, od telefona, preko elektronike za automobile do sofisticiranih raketa i vojnih sistema, ne mogu se kreirati bez visokih tehnologija. Pošto Rusija, kao i većina zemalja sveta, uvozi te tehnologije naravno da je fokus zapadnih stratega usmeren na onemogućavanje tog procesa.

Zapadne zemlje, ali i Tajvan kao najznačajniji proizvođač mikročipova, već su se odlučili da zaustave izvoz u Rusiju. Samim tim, za Rusiju je još samo ostala Kina, zemlja koja je takođe veliki uvoznik mikročipova sa Tajvana, ali ima i značajnu sopstvenu proizvodnju. Upravo zato je oštrica zapadne diplomatije usmerena na Peking, kako Kina ne bi bila neko ko će Rusiji omogućiti pristup visokim tehnologijama.

Doduše, Kina pažljivo vodi računa da ne bude označena kao zemlja preko koje se vrši transfer zapadne tehnologije u Rusiju i time izbegava direktnu konfrontaciju sa SAD-om i njihovim saveznicima.

Međutim, to ne znači da istovremeno ne prodaje Moskvi sopstvene proizvode visoke tehnologije, a što direktno podriva zapadnu strategiju u ovom ratu. Za Rusiju su tu posebno važne one komponente koje se mogu koristiti, kako za civilnu tako i za vojnu industriju.

Kako sad stvari stoje, po ovom esencijalno važnom pitanju Kina neće menjati svoj stav i neće odustati od saradnje sa Rusijom. Političko i bezbednosno savezništvo sa Moskvom, za vlasti u Pekingu je od strateškog značaja. Kinezi su i te kako svesni da bi poraz Rusije u ovom ratu ostavio Kinu izolovanu u globalnoj geopolitičkoj areni i da bi se oštrica agresivne politike Zapada samo preusmerila ka njima.

Samim tim, možemo zaključiti da Peking ne pokazuje nameru da čak ni indirektno podrži zapadne sankcije Rusiji.

Sem toga 7. marta ove godine kineski ministar inostranih poslova Ćin Gang, predstavljajući petogodišnji spoljnopolitički plan svoje zemlje, izneo je stav da je odnos Kine i Rusije „svetionik snage i stabilnosti“, dok je SAD i njihove saveznike definisao kao „izvor napetosti i sukoba“. Na sve to Ćin Gang je naglasio da, ukoliko Vašington ne promeni svoj pristup prema njegovoj zemlji, SAD i Kina idu prema neizbežnom sukobu.

Čini se da nam ništa kao ova konferencija za štampu kineskog šefa diplomatije i predstavljanje petogodišnjeg spoljnopolitičkog plana Kine ne govori da ta zemlja neće ostaviti Rusiju na cedilu. Odnosno, da Peking nema dilemu i da je u ovom sukobu već odabrao stranu!


Autor: Srđan Graovac

 

Stavovi izneti u ovom tekstu su autorovi i moguće je da isti ne predstavljaju stavove naše redakcije.

 

Prethodni autorski tekst Srđana Graovca možete pročitati ovde:

Srđan Graovac: Kineskih dvanaest tačaka

Preuzmite android aplikaciju.