Дан српског јединства, слободе и националне заставе обележава се на дан када је почео пробој Солунског фронта 1918. године, а на основу одлуке влада Србије и Републике Српске о заједничком обележавању овог датума.
Српска застава у три боје, позната као црвено-плаво-бела тробојка, први пут је била установљена у 19. веку, у оквиру Сретењског устава.
У државама у којима се обележава Дан заставе пракса је истицања заставе на зградама државних, покрајинских и локалних органа, јавних служби, али и на приватним објектима са циљем да се покаже поштовање према застави као једном од најзначајнијих елемената државности.
Циљ успостављања новог празника јесте пре свега оснаживање јединства између српског народа у Србији и Републици Српској, али и јачање култа националне заставе, као и очување патриотског духа и величање нашег народа.
Прошле године, у Бијељини је одржана централна манифестација, на којој је присуствовао председник Србије Александар Вучић, министар одбране Милош Вучевић, градоначелник Новог Сада Милан Ђурић и други највиши званичници Републике Србије.
Председник Србије, Александар Вучић је тада, окупљенима на тргу поручио:
„Кад би ви знали колико ми волимо Републику Српску и колико нам значи, без обзира на то колико ми поштујемо Босну и Херцеговину и све друге.“
Током протеклих година српске заставе вијориле су се широм наше земље, у Републици Српској и у Боки.
На Дан српског јединства посланици Народне скупштине Србије усвојили су и Закон о очувању ћириличног писма.
Preletite Novi Sad, sletite na čenejski aerodrom – besplatno, na vašem pretraživaču! (FOTO)
Преузмите андроид апликацију.