Južna Afrika će od 16. septembra dobrovoljno zaustaviti isporuke sorte valensijske pomorandže u Evropsku uniju iz područja zahvaćenih gljivičnom bolešću poznatom kao citrusna crna mrlja, izvestio je „Radar Afrika”.
Kako je preneo portal „Agroklub”, reč je o bolesti koja stvara oštećenja na kori, ali ne dovodi do propadanja ploda. Odluka da se obustavi izvoz u EU usledila je posle deset incidenata u kojima je gljivična bolest otkrivena na južnoafričkim citrusima. Udruženje uzgajivača citrusa Južne Afrike CGA napominje da će se zatvaranje tržišta odvijati postepeno i da je ugroženo 130.000 radnih mesta i godišnja finansijska dobit.
Očekuje se da će do kraja sezone 2022. biti isporučeno 167,2 miliona kartonskih kutija citrusa, što je 3,3 miliona manje nego što se predviđalo na početku sezone. Lokalni uzgajivači su suočeni sa značajnim gubitkom u ovoj godini. Dodatni pritisak je rast troškova proizvodnje – cene đubriva su porasle za nešto više od 56 odsto između 2020. i 2021, a goriva za 53 odsto.
Cena prevoza je dostigla rekordne prinose, a rast troškova za brodske linije iznosio je 128 odsto između prvog kvartala 2020. i prvog kvartala 2022. godine.
Napominje se i da ovaj slučaj traje već mescima i da se Južna Afrika već žalila Svetskoj trgovinskoj organizaciji nakon što je Evropska unija, u julu ove godine, uvela nove zahteve za sigurnost biljaka i zdravlja za koje proizvođači pomorandže kažu da ugrožavaju njihov opstanak budući da su već imali svoje mere za sprečavanje zaraze.
Špansko udruženje poljoprivrednika iz Valensije već se bunilo odobrenju uvoza 2.000 kontejnera s citrusima koji su bili zaustavljeni na granici EU jer smatraju da to može ugroziti fitosanitarnu sigurnost agruma i drugih vrsta bilja u Evropi jer ova vrsta karantinskih organizama nije pronađena u Evropi, a unošenje bi izazvalo milionske gubitke jer bi osim južnog voća bile ugrožene i druge vrste – vinova loza, paradajz, ruža, hrast, prenosi „Agroklub”.
Kako će ovaj manjak isporuka uticati na tržište još nije poznato, jer nedostatak pomorandži treba nadoknaditi. Već sada se pominje da bi uz inače rastuće troškove u poljoprivredi, koje dovode do rasta cena, blokiranje južnoafričkog voća moglo da izazove novo poskupljenje pomorandži na evropskom tržištu.
Preuzmite android aplikaciju.