Јужна Африка ће од 16. септембра добровољно зауставити испоруке сорте валенсијске поморанџе у Европску унију из подручја захваћених гљивичном болешћу познатом као цитрусна црна мрља, известио је „Радар Африка”.
Како је пренео портал „Агроклуб”, реч је о болести која ствара оштећења на кори, али не доводи до пропадања плода. Одлука да се обустави извоз у ЕУ уследила је после десет инцидената у којима је гљивична болест откривена на јужноафричким цитрусима. Удружење узгајивача цитруса Јужне Африке ЦГА напомиње да ће се затварање тржишта одвијати постепено и да је угрожено 130.000 радних места и годишња финансијска добит.
Очекује се да ће до краја сезоне 2022. бити испоручено 167,2 милиона картонских кутија цитруса, што је 3,3 милиона мање него што се предвиђало на почетку сезоне. Локални узгајивачи су суочени са значајним губитком у овој години. Додатни притисак је раст трошкова производње – цене ђубрива су порасле за нешто више од 56 одсто између 2020. и 2021, а горива за 53 одсто.
Цена превоза је достигла рекордне приносе, а раст трошкова за бродске линије износио је 128 одсто између првог квартала 2020. и првог квартала 2022. године.
Напомиње се и да овај случај траје већ месцима и да се Јужна Африка већ жалила Светској трговинској организацији након што је Европска унија, у јулу ове године, увела нове захтеве за сигурност биљака и здравља за које произвођачи поморанџе кажу да угрожавају њихов опстанак будући да су већ имали своје мере за спречавање заразе.
Шпанско удружење пољопривредника из Валенсије већ се бунило одобрењу увоза 2.000 контејнера с цитрусима који су били заустављени на граници ЕУ јер сматрају да то може угрозити фитосанитарну сигурност агрума и других врста биља у Европи јер ова врста карантинских организама није пронађена у Европи, а уношење би изазвало милионске губитке јер би осим јужног воћа биле угрожене и друге врсте – винова лоза, парадајз, ружа, храст, преноси „Агроклуб”.
Како ће овај мањак испорука утицати на тржиште још није познато, јер недостатак поморанџи треба надокнадити. Већ сада се помиње да би уз иначе растуће трошкове у пољопривреди, које доводе до раста цена, блокирање јужноафричког воћа могло да изазове ново поскупљење поморанџи на европском тржишту.
Преузмите андроид апликацију.