Ministarka rudarstva i energetike, prof. dr Zorana Mihajlović, izjavila je da je 3. septembra Ministarstvo raspisalo javni poziv za dodelu subvencija za solarne panele, pomoću kojih će računi za električnu energiju biti višestruko manji.
Mihajlovićeva je rekla da je procedura ista kao za dodelu subvencija za zamenu stolarije i da je sledeći korak na jedinicama lokalne samouprave.
„Početkom oktobra će Ministarstvo potpisati ugovore sa gradovima i opštinama, koji će posle toga raspisati dva javna poziva, ka kompanijama koje će ugrađivati solarne panele i ka građanima. Realno je da početkom novembra imamo prve ugovore sa građanima. I za ovaj projekat polovinu novca daje država, odnosno Ministarstvo i lokalne samouprave, a 50 odsto plaćaju građani“, rekla je ona.
O najavljenim investicijama u oblast OIE kada je u pitanju Srbija možete pročitati OVDE.
Mihajlovićeva je istakla da je procedura, u odnosu na raniji period, maksimalno pojednostavljena, kao i da se investicija isplati za sedam do osam godina.
„Prosečno domaćinstvo u Srbiji troši oko 400 kilovat-sati mesečno, sa računom od oko 3.500 dinara. Jedan solarni panel od pet kilovata može da proizvede oko 430 kilovat-sati, njegova cena je 4.000 evra, a polovinu novca daje država. To znači da se isplati za sedam do osam godina, a rok trajanja panela je 25 godina, pritom će građani mesečno plaćati samo fiksne troškove koji su oko 700 dinara. Drugi bitan deo je da nema administrativnih procedura. Ranije je bilo potrebno i više od 20 koraka i procedura, čekalo se od šest meseci do godinu dana. Mi smo sve sklonili. Kada se instalira sistem, potpiše se ugovor sa snabdevačem, distribucija je dužna da ga u roku od pet dana poveže na mrežu. Nema šaltera, nema čekanja, nema birokratije“, objašnjava Mihajlovićeva.
O isplativosti ugradnje solarnih panela pročitajte OVDE.
Preuzmite androidaplikaciju.