Nije preterivanje ako kažemo da je Slovenija pravi mali raj na zemlji. U njoj ćemo naći snežne alpske vrhove, tirkizne reke i parčence Jadrana koje odiše venecijanskim vajbom. Slovenija nepretenciozno pleni bajkovitim “scenografijama” koje uključuju prirodne lepote, šarmantne rustične prizore i sofisticiranu kuhinju. Sa samo dva miliona stanovnika, smeštena u srcu Evrope, iako mala u njoj se nalazi čak tri stotine jezera i preko deset hiljada obeleženih staza za pešačenje i planinarenje. Bivša jugoslovenska republika nudi nezaboravno iskustvo posetiocima koji tragaju za avanturom u netaknutoj prirodi, ali i onima koji žele istražiti fascinantnu kulturnu i istorijsku baštinu.
Iako lepa i sređena, prestonica Ljubljana je uglavnom samo prolazna stanica u istraživanju Slovenije. Fokus je pre svega na prirodi, a glavna atrakcija svakako je jezero Bled, čija lepota oduzima dah posetiocima iz celog sveta. Ovo idilično jezero okruženo je planinama i šumama, a u njegovom središtu nalazi se bajkovito ostrvce sa crkvom Marijinog vaznesenja. Posetioci mogu istražiti jezero vozeći se tradicionalnim brodićima ili se popeti na stenovitu liticu kako bi se divili panoramskom pogledu.
Kada smo kod penjanja, ono je definitivno aktivnost broj jedan u Sloveniji, te najinteresantnije atrakcije u zemlji uključuju upravo penjanje. Jedan od njih je alpski prelaz Vršič, najviši u Sloveniji sa svojih 1611 metara nadmorske visine. Ovaj planinski prelaz nalazi se na oko 13 kilometara jugozapadno od Kranjske Gore, a avanturisti koji se na njega popnu imaće spektakularni pogled na planine Mojstrovka (2332m) na zapadu i Prisojnik/Prisank (2547m) na istoku, te na dolinu reke Soče.
Usput se može videti i prelepa drvena ruska kapela, podignuta na mestu gde je više od 300 ruskih ratnih zarobljenika sahranjeno u lavini u martu 1916. godine. Posle ozbiljnog cik-cak uspona, strmina se spušta sve do spomenika doktoru Juliju Kugy (1858–1944), strastvenom planinaru i piscu koji je ovekovečio lepotu Julijskih Alpa u svojim delima.
Još jedna nezaobilazna atrakcija Slovenije je Škocjan, jedan od najvećih i najimpresivnijih sistema pećina u Evropi, koji je UNESCO proglasio svetskom baštinom. Ove spektakularne pećine obiluju impresivnim podzemnim dvoranama, rekama i vodopadima, ali i jedinstvenom florom i faunom. Obilazak šest kilometara dostupnih staza uz stalno prisustvo odomaćenih šišmiša može se organizovati sa vodičem i predstavlja nezaboravno iskustvo prilikom posete Slovenije. Osim Škocjana, vredi posetiti i Postojnsku jamu, za koju Slovenci kažu da je jedna od najlepših pećina u Evropi.
Bogata je stalaktitima i stalagmitima, a može se istražiti u voziću na struju ili kroz šetnju sa vodičem.
Za ljubitelje prirode i aktivnog odmora, Slovenija nudi brojne planine i nacionalne parkove, među kojima se ističe Triglavski nacionalni park u kom se nalazi najviši vrh nekadašnje Jugoslavije. Triglav, koji se uzdiže na visini od 2864 metra nudi neverovatne mogućnosti za planinarenje, brdski biciklizam i istraživanje divljih šuma i jezera.
Ne smemo zaboraviti ni idiličnu rivijeru, koja obuhvata osunčane primorske gradove poput Pirana, Portoroža i Izole. Ovi gradići plene svojom mediteranskom atmosferom, uskim ulicama i prekrasnim plažama. Naš favorit je Piran, koji važi za jedan od najlepših gradova Jadrana. Njegov Stari Grad – jedan od najbolje očuvanih na Sredozemlju – biser je venecijanske gotičke arhitekture.
Ipak, zbog gužve ga je najbolje posetiti van sezone. Kada nema gužve i turista, teško je ne zaljubiti se u njegove vijugave uličice, prelepe zalaske sunca i restorane sa odličnom morskom hranom.
Ukratko, Slovenija je zemlja koja uprkos tome što je vrlo mala nudi neverovatan spoj prirodnih lepota, kulturnog bogatstva i avanturističkih aktivnosti.
Autor teksta: N. K.
Preuzmite android aplikaciju.