На данашњој седници Скупштине Аутономне покрајине Војводине донета је одлука о заштити парка природе Слатине у долини Златице, који се налази у Севернобанатском управном округу, на територији општине Чока и града Кикинде.
Овај парк природе представља подручје слатинско-степског мозаика са уочљивом сменом водених, мочварних, слатинских и степских станишних типова и њихових карактеристичних биљних и животињских врста на површини од 3.640 hа.
Одлуком је успостављен режим заштите II степена (на 6,31 % подручја) и режим заштите III степена (на 93,69% подручја), а за управљача је постављено привредно друштво ,,Еко оаза Натурпарк“ д.о.о. за заштиту природе и биодиверзитета и управљање природним вредностима из Аде.
Оно што слатине у долини реке Златице чини посебним јесте присуство богатог биљног и животињског света прилагођеног на екстремно високе концентрације соли у подлози и води, а поред тога подручје омогућава опстанак бројних врста типичних за евроазијски степско-слатински мозаик које су упоредо са индустријализацијом, развојем насеља, инфраструктуре и ширењем утицаја човека налазиле уточиште на преосталим све мањим „острвима” заслањених пашњака у хомогеном агрикултурно измењеном пределу.
Остаци пашњака су због присуства соли и специфичног водног режима били поштеђени од обрађивања, а многе врсте у Европи овде достижу крајњу западну и северозападну границу свог распрострањења и на оваквим стаништима налазе богату хранидбену базу, попут бројних врста птица из реда шљукарица.
Панонски слатинско-степски острвски мозаик у долини Златице спада у један од центара биодиверзитета у Србији, док су заслањени типови станишта забележени на подручју овог природног добра према Правилнику о критеријумима за издвајање типова станишта и мерама заштите за њихово очување одређени као приоритетни за заштиту.
Простор слатина у долини Златице има значајну улогу еколошког коридора јер обезбеђује физичку везу између обронака Карпата и реке Тисе, а с друге стране својим јужним делом наставља се на потиски слатинско-степски коридор који је препознат као један од паневропских еколошких коридора.
Све поменуте природне вредности чине овај простор изузетним, особеним и јединственим у предеоном и биодиверзитетском смислу због чега је ово подручје испунило услове да буде проглашено заштићеним ради остваривања циљева очувања, унапређивања и одрживог коришћења његових природних вредности и то као парк природе, у складу с појмом, циљевима и начином управљања који су за ту врсту заштићених подручја прописани Законом о заштити природе.
Znate li gde se u našoj zemlji nalazi populacija jedne od najređih ptica na svetu?
Преузмите андроид апликацију.