Gradska četvrt Slana bara jedna je od retkih novosadskih četvrti koja i dalje odoleva urbanom izgledu karakterističnom za ostale delove grada.
Slika poređanih kuća koja krasi Slanu baru stiče da ova gradska četvrt dobije epitet ušuškanog naselja koje podseća na druga, mirnija mesta u okolini Grada.
Deo grada Slana bara nalazi se pored gradskih četvrti „Vidovdansko naselje“, „Mali Beograd“, „Klisa“ i „Veliki Rit„. Kada su u pitanju ulice koje ograničavaju ovaj deo grada postoji dilema. Naime, po nekim navodima i pisanjima ova teritorija se proširuje na severu i zapadu, a u drugima obuhvata samo teritoriju omeđenu ulicama Paje Radosavljevića, Sentandrejski put, Primorska ulica i Temerinski put. U većini tumačenja granice četvrti Slana bara prevazilazi navedene okvire i obuhvata određene lokacije koje su nelogično svrstane u komšijske četvrti.
Smatra se da je ovaj deo grada bio naseljen još pre nove ere jer su nalazišta koja su pronađena na ovom delu, kao i Klisi, potekli iz bronzanog doba.
Naziv Slana bara vezuje se za močvaru koja je nekada postojala na ovom delu grada. Danas močvara više ne postoji, a izgled koji se zadržao sve do sada, ova gradska četvrt stekla je nakon Prvog svetskog rata.
Stanovništvo je mešano, čine ga lokalci, ljudi koji su izbegli tokom rata iz Bosne i Hercegovine, kao i Romi.
U ovom delu grada postoji jedan državni vrtić „Bubamara“. Ovaj vrtić nalazi se u Čenejskoj ulici i predstavlja najveći vrtić u odnosu na sve one koje si nalaze na komšijskim četvrtima. Brtić „Bubamara“ može da primi decu u 15 različitih uzrasnih grupa, od jaslica do predškolskog uzrasta.
Osnovna škola „Dušan Radović“ nalazi se u istoimenoj ulici i jedna je od najstarijih škola u gradu. Pored matične rezidencije u Čenejskoj ulici, ova škola ima još dva izdvojena odeljenja, u Temerinskoj ulici i na Klisanskom putu.
Ono što posebno izdvaja Slanu baru od drugih, njoj bliskih četvrti jeste to što ona na svojoj teritoriji ima kulturnu stanicu. Kulturna stanica Barka nalazi se na adresi Čenejska 54.
Ova kulturna stanica, pored drugih sedam kulturnih stanica u gradu, predstavlja jedinstven kulturni kompleks, koji ne samo sadržinski, več i formalno zadovoljava njenu namenu. Kao projekat koji je nastao u godini u kojoj je Novi Sad bio prestonica kulture, namena ove stanice bila je da potpuno zadovolji i odgovori na kulturne zahteve, ne samo četvrti Slana bara, Klisa i Vidovdansko naselje, već i dela grada koji obuhvata i širi deo centra.
Odmah pored Kulturne stanice Barka, nalazi se i Mesna zajednica „Slana bara“.
Na teritoriji Slane bare nalazi se i hram za pravoslavne vernike – Srpska Pravoslavna crkva Vaznesenja Hristovog sa adresom Sentandrejski put bb.
Sportski deo ove četvrti je itekako razvijen. Fudbalski klub „Proleter“ nastao je 1951. godine i svoje utakmice donedavno je igrao na stadionu „Slana bara“. Tokom 2022. godine ovaj klub spojio se sa RFK Novi Sad 1921. i trenutno igraju zajednički pod nazivom FK Novi Sad.
Ono po čemu mnogi izdvajaju Slanu baru, a tiče se sporta jeste Sportski kompleks „Slana bara“ koji se ovde nalazi. Ovaj kompleks postoji već 16 godina i u sklopu njega dešavaju se sve bitnije utkamice u gradu.
Kompleks raspolaže sa glavnom halom koja je predviđena za igranje brojnih sportova, teretanom, svlačionicama i bazenom. Pored sportskih dešavanja u ovom kompleksu odigravaju se i brojna dešavanja u Gradu, poput edukacija i raznih manifestacija.
Tokom letnjih dana, najpopularniji je odlazak stanovnika do Kanala DTD koji se smatra jednom od prirodnih blagodatosti ovog kraja. Ipak, većina putnika i prolaznika Novog Sada Slanu baru najčešće vezuje za autoput koji vodi ka Beogradu i Suboticu.
Nekada je ovo područje bilo sinonim za brojne firme koje se tu nalaze. Danas pored firmi, postoje brojne pogodnosti koje ovaj kraj podižu u odnosu na drugi, a to je pogodnost koja se stekla zadnjih nekoliko godina – pogodnost kulurnog i mirnog života u gradu.
Od Balzakove i Andrićeve ulice do Depresije i Dunava – Sve što niste znali o Limanu 4 (VIDEO)
Preuzmite android aplikaciju.