Skupština Srbije počela je danas raspravu o izmenama Zakona o kulturi, koji se sada usaglašava sa Zakonom o rodnoj ravnopravnosti.
Prema izmenama Zakona o kulturi, kako se navodi u predloženom rešenju, Nacionalni savet za kulturu treba da obezbedi zastupljenost od najmanje 40 odsto predstavnika manje zastupljenog pola.
Takođe, i upravni i nadzorni odbori ustanova u kulturi treba da obezbede zastupljenost od najmanje 40 odsto predstavnika manje zastupljenog pola.
Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Gordana Čomić podsetila je da je Zakon o rodnoj ravnopravnosti u primeni od 1. juna i da uspostavlja nova pravila za uravnoteženu zastupljenost polova.
„Osetno neuravnotežena zastupljenost polova postoji kada je zastupljenost jednog pola niža od 40 odsto u odnosu na drugi pol, osim ako iz posebnog zakona ne proizilazi drugačije. Shodno tome postoji obaveza usaglašavanja Zakona o kulturi kao sistemskog akta sa Zakonom o rodnoj ravnopravnosti“, rekla je Čomić u Skupštini Srbije.
Ona je precizirala da se izmenama Zakona o kulturi utvrđuje obaveza da upravni odbori ustanova kulture od pet članova imaju najmanje 40 odsto predstavnika manje zastupljenog pola.
„Važno je napomenuti baš kada je oblast kulture u pitanju da teško da će biti boljeg dokaza da Zakon o rodnoj ravnopravnosti nije zakon o ženama, već zakon o ženama i muškarcima“, rekla je Čomić.
Pred poslanicima je i Predlog zakona o izmeni Zakona o bibilotečko-informacionoj delatnosti kojim se utvrđuje da se za direktora bibiloteke imenuje lice koje ima visoko obrazovanje i najmanje pet godina radnog sikustva u kulturi i koje ispunjava druge uslove utvrđene statutom biblioteke.