Почетна > Србија
Србија

Скупштина Србије почела расправу о изменама Закона о култури

Скупштина Србије почела је данас расправу о изменама Закона о култури, који се сада усаглашава са Законом о родној равноправности.
Фото: Танјуг/Страхиња Аћимовић

Према изменама Закона о култури, како се наводи у предложеном решењу, Национални савет за културу треба да обезбеди заступљеност од најмање 40 одсто представника мање заступљеног пола.

Такође, и управни и надзорни одбори установа у култури треба да обезбеде заступљеност од најмање 40 одсто представника мање заступљеног пола.

Министарка за људска и мањинска права и друштвени дијалог Гордана Чомић подсетила је да је Закон о родној равноправности у примени од 1. јуна и да успоставља нова правила за уравнотежену заступљеност полова.

„Осетно неуравнотежена заступљеност полова постоји када је заступљеност једног пола нижа од 40 одсто у односу на други пол, осим ако из посебног закона не произилази другачије. Сходно томе постоји обавеза усаглашавања Закона о култури као системског акта са Законом о родној равноправности“, рекла је Чомић у Скупштини Србије.

Она је прецизирала да се изменама Закона о култури утврђује обавеза да управни одбори установа културе од пет чланова имају најмање 40 одсто представника мање заступљеног пола.

„Важно је напоменути баш када је област културе у питању да тешко да ће бити бољег доказа да Закон о родној равноправности није закон о женама, већ закон о женама и мушкарцима“, рекла је Чомић.

Пред посланицима је и Предлог закона о измени Закона о бибилотечко-информационој делатности којим се утврђује да се за директора бибилотеке именује лице које има високо образовање и најмање пет година радног сикуства у култури и које испуњава друге услове утврђене статутом библиотеке.