Početna > Srbija
Srbija

Simo Matavulj: prema Skerliću bio je najpotpuniji predstavnik modernog realizma u srpskoj književnosti

Simo Matavulj (1852.-1908.) je bio srpski romanopisac, dramski pisac i pripovedač, predstavnik epohe realizma u srpskoj književnosti. Rodio se 1852. godine u trgovačkoj porodici u Šibeniku.
Bio je počasni član Matice srpske u Novom Sadu, predsednik Društva književnika i umetnika Srbije, član Srpske Kraljevske akademije nauka i umjetnosti (SANU) i predsednik Srpskog književnog društva.
Foto: WikimediaCommons

Nakon što mu je otac umro, majka ga je poslala stricu. Posle četiri godine napustio je manastir i otišao je u Zadar gde je završio učiteljsku školu 1871. godine. Prvo je radio kao učitelj u školama Dalmatinske zagore, a nakon toga, osam je godina u Herceg Novom u Pomorskoj školi radio kao nastavnik italijanskog jezika.

1881. godine otišao je u Crnu Goru gde je radio prvo kao nastavnik francuskog jezika, a nakon toga i kao nadzornik osnovnih škola i vaspitač prestolonaslednika Danila.

Tada je započeo i sa svojim književnim radom koji će ga proslaviti. No, 1887. godine otišao je iz Crne Gore u Srbiju gde se neće dugo zadržati jer će se ponovo vratiti u Crnu Goru. Tamo ga ovoga puta neće srdačno dočekati.

1899. godine odlučio je da se preseli u Beograd. Bio je predsednik srpskog književnog društva i član Srpske akademije nauka.

Matavulj se u književnosti prvi put javlja na Cetinju u službenim crnogorskim novinama sa jednom istorijskom pričom, koju je napisao povodom veridbe kneza Petra Karađorđevića sa kneginjom Zorkom, a na podsticaj i prema kazivanju samoga kneza Nikole. Zatim je prešao na originalno stvaranje i do smrti radio vrlo živo na pripoveci i romanu. Napisao je oko sedamdeset pripovedaka i novela, mahom objavljenih u zasebnim zbirkama.

Njegova najpoznatija dela su pripovetke: „Iz Crne Gore i Primorja“, „Iz primorskog života“, „Iz beoigradskog života“, „Sa Jadrana“, „nemirne duše“, zatim dva romana: „Bakonja fra Brne“ i „Uskok“ te dve drame: „Na slavu“ i „Zavjet“.

U svojim delima opisivao je sredine Dalmacije, Crne Gore i Beograda, a ona su se temeljila na istinitosti i objektivnosti.

Slavu i ugled je postigao posebno s pripovetkama iz dalmatinskog života gde se ističe „Bakonja fra Brne“.

Priča o Trajanovom mostu na Dunavu

Preuzmite android aplikaciju.