Koliko Srbi zaista vole simboliku pokazuje i činjenica da se na današnji praznik, Dan primirja u Prvom svetskom ratu, ali i čitave sedmice koja je iza nas, na reveru nosi specifičan amblem.
Na tom jedinstvenom amblemu nalazi se cvet – feniks, ljubičaste boje, koji nosi naziv “Natalijina ramonda’‘.
“Natalijina ramonda“ zapravo je biljka koja ima mogućnost i kada je ne zalivate i dovedete je do toga da potpuno uvene, da sa nekoliko kapljica vode oživi i postane sveža.
Simbolika vam je jasna!
Ovaj cvet simbolično predstavlja srpski narod i njegovo stradanje u Prvom svetskom ratu, te mogućnost da se iz teških situacija izdigne i ponovo postavi na noge.
Spada u retke i ugrožene vrste zbog čega ga moramo čuvati.
U pitanju je endemska biljka, koja pripada porodici Gesneriaceae, a koja spada u fosilne vrste cveća jer je preživela čak i ledeno doba.
“Natalijina ramonda“ raste na totalno nepristupačnim područjima kao što su stene, klisure i svi oni skriveni prostori na koje zraci sunca teško mogu da zađu. Konkretno, na geografskom području Srbije, Grčke i Centralnog Balkana.
Ovu neobičnu biljku, danas veoma važnu za simboliku izdizanja našeg naroda iz nedaća prilikom stradanja u Prvom svetskom ratu, otkrio je Josif Pančić 1874. godine i tada je nazvao “Ramonda serbika“.
Međutim, kasnije je jedna od njenih vrsta imenovana je u čast kraljice Natalije Obrenović na dvoru Kralja Milana Obrenović i nazvana “Natalijina ramonda“.
Ne poseduje nikakva lekovita svojstva, ali njena simbolika je veoma važna za naš narod, jer postoji li bolji simbol za period između 1914. i 1918. godine?
Naš narod je tada koračao silaznim i uzlaznim putanjama i nalazio se u naizgled potpuno bezizlaznim situacijama, ali je poput “Natalijine ramonde“, kada su protivnici mislili da je potpuno poražen, strpljivo čuvao svoje rezerve i nekoliko kapljica vode da se uspravi i procveta.
Kako će izgledati putna mreža Srbije i šta to znači za Novosađane? (FOTO)
Preuzmite android aplikaciju.