Kasna jesen, hladnije vreme, kraći dani i promena sata utiču na san za mnoge. To je doba godine i ne morate da zamerate sebi ako patite od toga.
Dok kod nekih adaptacija prolazi bez ikakvih problema, kod drugih traje neko vreme i narušava kvalitet sna.
Na sreću, postoje rešenja da se „okrene“. zašto promena utiče na san i kako da se prilagodite da obezbedite kvalitetan san tokom cele zime.
Prilagoditi buđenje
Buđenje u određeno vreme omogućava optimalno funkcionisanje, hormonalno i biološki, za dobro varenje, energiju, budnost i kvalitet života uopšte. Ako niste umorni, ne morate rano u krevet. Previše strogi prema rutini spavanja mogu povećati probleme sa spavanjem, pa idite ranije u krevet samo ako vam se spava.
Manje vremena na ekranu
Kao što ste verovatno čuli toliko puta. Štetno je provoditi vreme ispred ekrana pre spavanja jer otežava zaspanje i duže traje osećaj prevare – da mislite da niste umorni, a da jeste.
Uzimajte vitamin D
Preporučuje se redovno uzimanje od septembra do aprila jer ima manje sunčeve svetlosti. A čak i kada ga u organizmu ne nedostaje, bolje spavate.
Provodite vreme na otvorenom
Što više prirodnog svetla tokom dana je ključ za dobar san. Bićete ispunjeni energijom, svežim vazduhom i lakše ćete zaspati noću.
Jedite više proteina
Uključite više proteina u svoju ishranu za bolji san zimi. Naime, loš san se često okrivljuje za pad energije tokom dana kada bi uzrok zapravo mogao biti nivo šećera u krvi. Redovni obroci su važni, pa pokušajte da ne jedete prerano ili prekasno uveče. Ako jedete jaja, puter od kikirikija na tostu ili ovsene pahuljice, ne možete pogrešiti.
Ne stresirajte se oko spavanja
Budite strpljivi, vremenom će se situacija izbalansirati i spavaćete normalnije, posebno ako se držite ovih saveta. Moguće je osećati umor nekoliko dana. Ali zabrinutost će samo pogoršati uticaj.
Preuzmite android aplikaciju.