Deca često proveravaju koje su vam granice, odgovaraju vam, nepristojni su, namerno krše pravila. Da vas ne bi doveli na ivicu nervnog sloma, duboko udahnite i pročitajte naše savete.
Zadržite prisebnost
Zapamtite da dalji odnos sa detetom zavisi od vaše reakcije, da li će ona biti pozitivna ili negativna. Ako ste previše blagi, „ludilo“ bi moglo da se pogorša. Ako ste previše strogi, dete će se osećati sputano, a to kasnije može dovesti do problema u komunikaciji sa drugima. Doživljava snažne emocije tokom ispada, pa vikanje, pretnje i rečenice poput: „Kako se usuđuješ, ja sam ti majka“ mogu samo da pogoršaju situaciju. Stručnjaci savetuju da duboko udahnete, izbrojite do deset i dobro razmislite da li ono što nameravate da kažete zaista poboljšava stvari. Kako ćete razgovarati, najbolje mu je reći kasnije, kada se oboje „ohladite”. Naravno, uradite to, najgore je ako dete misli da su to „prazne pretnje”.
Pronađite pravi uzrok
Odgovaranje roditeljima nije uvek odraz trenutne situacije, pravi razlog može biti u nečemu što nije u vezi sa tim. Možda ima problema sa drugarima u vrtiću ili školi, pa „istresa“ na roditelje. To ćete primetiti ako se vrati nervozan iz vrtića ili posle škole. Ostanite mirni i postavite direktno pitanje: Da li se nešto desilo u školi (vrtiću)? Kada dođete do izvora problema, biće lakše da ga rešite.
Postavite granice
Vaše poslušno dete je bilo dobro do juče, a danas mi odgovara: „Skloni se sa mojih vrata.“… Možda samo ponavlja ono što je čulo i ne shvata da je to nepristojno. Deca često čuju svoje prijatelje kako reaguju na roditelje i žele da se ugledaju na njih, kažu psiholozi. Dakle, recite da je u redu reći da je ljut, umoran ili da mu nije stalo do priče. Ali naglasite da vikanje i drskost nisu opcije.
Objasnite posledice
Kada detetu kažete kakvo ponašanje i koje fraze su neprikladne, objasnite koje će posledice biti ako pređe granicu. To može biti gubitak određenih privilegija, dodatni kućni poslovi koje ćete morati da obavite, raniji odlazak na spavanje. Recite mu unapred koje su moguće kazne da ne bude iznenađenja. Budite dosledni, držite se pravila, to je jedini način da pokažete da ste ozbiljni.
Pazite šta i kako pričate
Važno je da budete uzor najmlađima. Uče oponašajući ono što su čuli i videli, posebno kod kuće. Ako roditelji imaju oštar ton u razgovoru, misliće da je to u redu. Pokušajte da se prema članovima porodice, prijateljima, komšijama odnosite s poštovanjem, čak i kada mislite da dete nije tu (male uši često sve čuju).
Pohvalite ljubaznost
Obratite pažnju kada je dete ljubazno, zahvalno i pristojno, nemojte propustiti da ga pohvalite. Time pokazujete odobravanje za takvo ponašanje, a deca se osećaju lepo kada vide da mama i tata primete koliko su dobri.
Bebe koriste lažni plač kako bi privukle pažnju svojih roditelja
Preuzmite android aplikaciju.