Деца често проверавају које су вам границе, одговарају вам, непристојни су, намерно крше правила. Да вас не би довели на ивицу нервног слома, дубоко удахните и прочитајте наше савете.
Задржите присебност
Запамтите да даљи однос са дететом зависи од ваше реакције, да ли ће она бити позитивна или негативна. Ако сте превише благи, „лудило“ би могло да се погорша. Ако сте превише строги, дете ће се осећати спутано, а то касније може довести до проблема у комуникацији са другима. Доживљава снажне емоције током испада, па викање, претње и реченице попут: „Како се усуђујеш, ја сам ти мајка“ могу само да погоршају ситуацију. Стручњаци саветују да дубоко удахнете, избројите до десет и добро размислите да ли оно што намеравате да кажете заиста побољшава ствари. Како ћете разговарати, најбоље му је рећи касније, када се обоје „охладите”. Наравно, урадите то, најгоре је ако дете мисли да су то „празне претње”.
Пронађите прави узрок
Одговарање родитељима није увек одраз тренутне ситуације, прави разлог може бити у нечему што није у вези са тим. Можда има проблема са другарима у вртићу или школи, па „истреса“ на родитеље. То ћете приметити ако се врати нервозан из вртића или после школе. Останите мирни и поставите директно питање: Да ли се нешто десило у школи (вртићу)? Када дођете до извора проблема, биће лакше да га решите.
Поставите границе
Ваше послушно дете је било добро до јуче, а данас ми одговара: „Склони се са мојих врата.“… Можда само понавља оно што је чуло и не схвата да је то непристојно. Деца често чују своје пријатеље како реагују на родитеље и желе да се угледају на њих, кажу психолози. Дакле, реците да је у реду рећи да је љут, уморан или да му није стало до приче. Али нагласите да викање и дрскост нису опције.
Објасните последице
Када детету кажете какво понашање и које фразе су неприкладне, објасните које ће последице бити ако пређе границу. То може бити губитак одређених привилегија, додатни кућни послови које ћете морати да обавите, ранији одлазак на спавање. Реците му унапред које су могуће казне да не буде изненађења. Будите доследни, држите се правила, то је једини начин да покажете да сте озбиљни.
Пазите шта и како причате
Важно је да будете узор најмлађима. Уче опонашајући оно што су чули и видели, посебно код куће. Ако родитељи имају оштар тон у разговору, мислиће да је то у реду. Покушајте да се према члановима породице, пријатељима, комшијама односите с поштовањем, чак и када мислите да дете није ту (мале уши често све чују).
Похвалите љубазност
Обратите пажњу када је дете љубазно, захвално и пристојно, немојте пропустити да га похвалите. Тиме показујете одобравање за такво понашање, а деца се осећају лепо када виде да мама и тата примете колико су добри.
Bebe koriste lažni plač kako bi privukle pažnju svojih roditelja
Преузмите андроид апликацију.