Pomeranjem kazaljki za jedan sat unapred 26. marta ponovo ćemo preći na letnje računanje vremena.
Prelazak sa jednog načina računanja vremena na drugi izaziva mnoge probleme u spavanju, ali potom i u svakodnevnom obavljanju dnevnih obaveza. Uskoro će sat preći na letnje računanje vremena. Posle promene vremena, buđenje može biti teško, posebno za decu i tinejdžere.
Planiranje unapred i prilagođavanje rasporeda spavanja pre letnjeg računanja vremena može pomoći vašem telu da se prilagodi i minimizira negativne efekte promene.
Ova tri saveta koji vam mogu olakšati prelazak:
Držite se rasporeda
Često mislimo da su rutine odlaska na spavanje za malu decu, ali bih rekao da je ove nedelje više nego bilo koje druge, da je rutina odlaska u krevet prioritet.
Naša tela će posle ovoga želeti da spavaju kasnije od sata, tako da ako ne odemo dovoljno rano da se naspavamo celu noć, bićemo hronično neispavani.
Koristite moć svetlosti
Izlaganje svetlosti pomaže u regulisanju sna i budnosti. Svetlost je ono što govori našem telesnom satu ili cirkadijanskom ritmu koliko je sati. Savetuje se da zavese ostavite otvorene kako bi prirodna jutarnja svetlost ujutru imala slobodan prolaz. Dakle, maksimiziranjem jutarnjeg svetla i minimiziranjem večernjeg svetla, trebalo bi da pomognete svom unutrašnjem satu da se bolje prilagodi ovom dvogodišnjem samonametnutom poremećaju.
Ranije prilagođavanje promeni vremena
Da bi se smanjio umor i pospanost oko prolećne promene vremena, savetujemo da spavate najmanje sedam sati svake noći pre i nakon što pomerimo satove unapred. Pored toga, savetuje se da postepeno pomerate vreme spavanja i buđenja za 15 do 20 minuta ranije nekoliko noći pre stvarnog prelaza. Shodno tome, uskladite vreme normalnih dnevnih rutina koje služe kao vremenski signali vašem telu, kao što su vreme obroka.
Preuzmite android aplikaciju.