Osim što su cene trenutno stabilne i na visokom nivou uzgajivači i proizvođači junećeg mesa mogli bi uskoro da računaju i na izvoz u Saudijsku Arabiju. Slična mogućnost najavljena je i za plasman mleka, mlečnih proizvoda i jagnjetine. Kako je rekao ministar poljoprivrede Branislav Nedimović, ta država je nedavno najavila otvaranje tržišta za proizvode iz Srbije.
– Potvrđeno nam je da Saudijska Arabija otvara svoje tržište za poljoprivredne proizvode iz naše zemlje – goveđe i jagnjeće meso, mleko i mlečne proizvode – naglasio je Nedimović, gostujući na RTS.
Unazad nekoliko godina održano je više sastanaka na temu proširenja ekonomskih odnosa, uz saglasnost da ima dosta prostora za proširenje saradnje u oblasti turizma, agrara i građevinarstva.
Poslednji podaci Ministarstva spoljnih poslova pokazuju da je između Srbije i Saudijske Arabije robna razmena u 2020. iznosila oko 62 miliona evra, od čega je naš izvoz bio dvostruko veći – oko 40 miliona. Iz te zemlje uvezli smo robu u vrednosti od oko 22 miliona evra.
Sektor stočarstva pretrpeo je možda i najveću štetu tokom krize s pandemijom. Ograničenost i zatvaranje tržišta u samom početku uticali su na slabiju prodaju i izvoz u regionu.
Udruženje „Agroprofit”, koje okuplja veliki broj odgajivača goveda i ranije je apelovalo da bi osvajanje tržišta barem nekoliko arapskih zemalja bio spas za domaće govedarstvo.
– I dalje smo takvog mišljenja. Imamo precizne podatke koliko koja država u svetu i po kojoj ceni uvozi junetine. Saudijska Arabija je jedna od retkih zemalja gde bi domaći uzgajivači i proizvođači mesa mogli da se uklope s kvalitetom i tržišnom cenom – kaže agrarni analitičar Čedomir Keco i predstavnik ovog udruženja.
Prema njegovim rečima, u toj državi junetina u maloprodaji košta 10,40 evra po kilogramu. Računica pokazuje da bi kupci našim proizvođačima mogli da plate june po ceni od 3,2 evra za kilogram (ili meso 6,2 evra) i da ostvare dobru zaradu.
Oni sada uzimaju ovu vrstu mesa i stoku iz Brazila, Rumunije, Španije, Ukrajine, Australije, Indije, Pakistana, Novog Zelanda…
Uglavnom je to iz zemalja gde ima dosta junetine. Izvoz mesa u islamske države zahteva specifičnu obradu mesa, pa se postavlja pitanje ima li Srbija kapacitete?
– Imamo osposobljene klanice po standardima Halala, s tim što treba da obnovimo dozvole. Moramo da budemo sigurni po pitanju mogućnosti izvoza, jer je obnavljanje dozvole skupo – naglašava Keco. Dodaje da bi za Srbiju bio pun pogodak otvaranje tržišta Saudijske Arabije i da je optimista kada je o tome reč.
Smatra i da je realnije da na to tržište izvezemo juneće meso, jer zahteva manje komplikovane procedure. Postoje planovi i za izvoz mesa u Kinu, ali je sada problem to što je transport izuzetno poskupeo.
Keco pojašnjava da bi čak i u tom slučaju proizvođači iz Srbije mogli da se prilagode, jer na kineskom tržištu postoji velika razlika u cenama junetine na maloprodajnom tržištu, od neverovatnih 115 dolara po kilogramu, za meso koje uvoze iz Australije, do svega sedam evra.
Kada je reč o domaćem tržištu, Keco napominje da je trenutno manji zastoj u prodaji, ali da je cena junadi ostala na visokom nivou, od 2,5 do 2,7 evra po kilogramu. Kako navodi, nije se odavno desilo da holštajn rasa junadi (druga klasa junetine) dostiže 2,3 do 2,5 evra, a sve traženiji su teška junad i tovne rase. Najviše se izvozi u Crnu Goru i Albaniju, a može da se očekuje i veća potražnja pred turističku sezonu.
– Može se dogoditi da junadi jedno vreme neće biti, jer je dosta krava prodato i nema dovoljno teladi. Koliko imamo toliko i prodamo. Pravu sliku stanja u sektoru imaćemo tek u drugoj polovini godine, a tada ćemo znati kako smo prošli u vezi sa ogromnim poskupljenjem stočne hrane – objašnjava Čedomir Keco. Dodaje da je dobro što država zadržava sve mere u stočarstvu i što su podsticaji za tovnu junad povećani na 15.000 dinara.
Počele prijave za podsticaje u stočarstvu
Uprava za agrarna plaćanja saopštila je da je počelo podnošenje zahteva za podsticaje u stočarstvu i to za tov junadi, jagnjadi, jaradi i svinja, kao i za podsticaje za krave za uzgoj teladi za tov.
Stočari ovu vrstu državnih subvencija mogu da ostvare podnošenjem zahteva do 31. jula i to za grla predata klanici ili izvezena u periodu od 1. jula 2021. godine do 30. juna tekuće godine. Podsticaj za tov junadi iznosi 15.000 dinara po grlu, 2.000 dinara za jagnjad i jarad i 1.000 dinara za svinje.
Preuzmite android aplikaciju.